Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Affetmek / Affedebilmek

affetmek e1465206086494 - Affetmek
Zaman zaman çevremizdeki insanlar istemediğimiz hoşlanmadığımız şeyler yaparak bizi öfkelendirir, kırar, üzer. Olumsuz duygular yaşamamıza neden olur. Onları affetmek zordur, hatta bazen dünyanın en zor işlerinden biri gibi görünebilir. Onları affetmeyerek cezalandırdığımızı düşünebiliriz. Oysa aynı zamanda kendimizi de cezalandırırız. Yaşadığımız duygularla aynı zamanda kendimizi de cezalandırırız. Affetmek zordur evet, ama affetmek bizi özgür kılar. Bakış açımızı genişletir, huzur verir, yaşadığımız yükü hafifletir. Geçmişten, hatalarımızdan ders almak önemlidir. Ama iç huzurumuzu korumak, olayları daha sağlıklı değerlendirebilmek için affedici olmayı öğrenmeliyiz. Unutmayın affetmek, affedici olmayı öğrenmekle olumsuz anılarımızın, olumsuz duygularımızın hayatımıza yön vermesini önlemeyi de öğrenmiş oluruz. Affetmenin getirdiği mutluluğu ve iç huzuru yaşamanız dileğiyle…

Affet ve Unut

Affetmek her zaman kolay değildir. Fakat affetmenin ve unutmanın size ve hayatınıza büyük faydaları olur. İşte bazı ipuçları:

Affetmeyi size zarar vermiş olan kişilere verilmiş bir hediye, bir sevgi dalı olarak görün.

Affetmek son araştırmalar göre bu hediyeyi veren kişiye büyük faydalar getirebilir. Affetmek ve unutmayı alışkanlık haline getirebilirseniz kan basıncınız düşer, bağışıklık sisteminiz güçlenir, vücudunuzdaki stres hormonları düşer. Sırt ağrılarınız, mide problemleriniz ve baş ağrılarınız kaybolabilir. Ve öfke, acı, kızgınlık, depresyon ve diğer negatif duygularınızın azalmasına neden olur.

Affedici olmak tabiî ki çok zordur. Herkes affedilmesi gereken bir durumla karşılaşana kadar affetmenin ne kadar güzel olduğunu söyler.

Ayrıca affetmek gerçekçi ve istenen bir hedef olmayabilir.

Affetmek unutmak demek değildir. Nezaketle hatırlamayı da içerir.