Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Agorafobi

agorafobi - Agorafobi
Agorafobi, panik atağı ya da panik atağında görülen belirtilerin ortaya çıkabileceği ve bu belirtiler ortaya çıkarsa kendisine gereken yardımın ulaşmayacağı korkusu nedeniyle bazı yerlerden ve durumlardan kaçınmadır. Tek başına evde kalamama, tek başına dışarı çıkamama, bir araçla yolculuğa çıkamama ve kalabalık yerlerde duramama agorafobiye örnek olarak verilebilir.

Agorafobi,  kaçmanın güç olacağı  herhangi bir yer veya durumda bulunmak duyulan yoğun korku ve kaygı durumudur. Arabayla, otobüsle, uçakla yolculuk etmek, kalabalık bir alanda bulunmak, köprü üzerinde veya asansörde bulunmak örnek olarak sayılabilir.

Bu gibi durumlar büyük bir strese ve panik atağa neden olabilir. Böyle yüksek düzeyli rahatsızlık ve stres durumlarında başka birinin yardımı gerekebilir.

Agorafobiye genellikle anksiyete bozukluğu, panik atak ve fobi eşlik eder. Panik atakla birlikte görülen agorafobi genellikle 20 li yaşlarda görülür ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden daha fazladır.

Hasta başka bir korku atağı geleceğinden yoğun endişe duyar ve yaşam kalitesi önemli oranda etkilenir.

Genel olarak yalnızca ev veya mahallesini güvenli bölge olarak görür. Bu bölgenin dışında olmak ciddi bir kaygı yaratır. Kendilerini güvenli bölge ile kısıtlasalar bile çoğunlukla ayda birkaç kez panik atak yaşarlar.

Agorafobi insanların hayatını ciddi oranda etkiler. Alışveriş gibi işler için başka kişilere ihtiyaç duyabilirler.  Bu tip bozukluklar sosyal ilişkileri etkiler ve yıllarca evlerinden çıkamayabilirler.