Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aile

aile - Aile
Aile genellikle aynı evde yaşayan anne-baba ve çocukları ifade etmek üzere kullanılan bir kavramdır. Toplumu oluşturan en küçük topluluk olarak da tanımlanabilir. Ruh sağlığı açısından aile ve aile içi ilişkiler çok önemlidir: birbirine destek olan kişilerden oluşan aile ruh sağlığını koruyucu ve geliştirici işlev görürken, karmaşanın ve çatışmanın olduğu ailede tam tersi ruh sağlığını bozucu bir etki yapar.

Toplumun en küçük birimi ailedir. Aynı evde yaşayan, kan bağları taşıyan eşler, çocuklar ve birlikte çalışan kimselere verilen isimdir. Endüstri devrimi sonrası çekirdek aile kavramı oluşmuştur. Çekirdek aile anne, baba ve çocuklardan oluşur.

Ailenin temeli medeni hukuk ile düzenlenen bir kadın ve erkeğin evlenmesiyle oluşur. Evlilik medeni hukuka göre tanıkların katılımıyla gerçekleşen resmi nikah ile başlar.

Ülkemizde aile kavramı oldukça önemlidir. Birbirine destek olan aile bireyleri tüm ailenin ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tersi durumda ise özellikle çocuklar için kalıcı ruhsal etkiler yaratabilir.

Çocuklar gelişimleri sırasında özellikle aile bireylerini örnek alırlar. Mutlu, dayanışma içinde  olan aileler çocukların sağlıklı ruhsal gelişimi açısından çok önemlidir.