Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çocuğa Tuvalet Eğitimi

Klinik Psikolog Ali Bıçak
ocuğa Tuvalet Eğitimi Ali Bıçak e1502120746113 - Çocuğa Tuvalet Eğitimi
Normal gelişim sergileyen çocuklar 2-3 yaş döneminde tuvalet gereksinimini haber verir, ancak bu yaşlarda organları üzerindeki kontrolü tam olarak sağlayamadıkları için zaman zaman altlarını ıslatabilirler. Bu duruma bağlı olarak, 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma davranışı normal karşılanabilir. Alt ıslatma davranışı her zaman psikolojik bir soruna dayanmayabilir. Bu sebeple öncelikle organik bir bozukluk olup olmadığı mutlaka saptanmalıdır.

Kalıtım, yanlış tuvalet eğitimi, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları altını ıslatma davranışına yol açabilir. Bu durumlarda alt ıslatma davranışı kısa süreli ve geçicidir. Ancak çocuğun fiziksel, hareket, dil ve zeka gelişimi normalse, tuvalet eğitimini normal dönemde aldıysa ve 4 yaşında olmasına rağmen gece veya gündüz altına kaçırma davranışı zaman zaman da olsa devam ediyorsa, çocuğun duygusal bir sorunu olduğunu düşünebiliriz.

Alt ıslatma iki şekilde karşımıza çıkar. Birincide çocuk 4-5 yaşında olmasına rağmen idrar kontrolünü hiç kazanmamıştır. Bu durum organik kökenli ya da yanlış tuvalet eğitiminden kaynaklanabilir. Gelişme geriliği olan çocuklar idrar kontrolü ve tuvalet alışkanlığını yaşıtlarına göre daha geç kazanırlar. İkincisi ise; çocuğun 2 – 3 yaşlarında kendini kontrol etmeyi öğrendikten sonra yeniden altını ıslatmaya başlamasıdır. Organik nedenler söz konusu olabilir ancak kardeş kıskançlığı, ortam değişikliği, olumsuz aile ilişkileri, tutarsız ebeveyn tutumları, boşanma gibi durumların yarattığı ruhsal nedenler daha ağırlıktadır.

Alt ıslatma davranışının altındaki ruhsal nedenler, çocuğun düşüncesinde açık biçimde yer almaz. Bu sorunlar tedavide ortaya çıkarılarak çözümlenmeye çalışılır.

Klinik Psikolog Ali Bıçak

www.antalyapsikoloji.net

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Klinik Psikolog Ali Bıçak’ın diğer makaleleri için lütfen tıklayınız