Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Sosyal Fobi

Klinik Psikolog Ali Bıçak

Sosyal Fobi Ali Bıçak e1502451864706 - Sosyal Fobi

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, kişinin insanlarla karşılaştığında bilincinin kaybolacağı, insanların kendini olumsuz değerlendireceği ve yargılayacağı beklentisinden ötürü, kendini toplumdan yalıtmasıdır. Sosyal fobi rahatsızlığınız varsa insanların sizi eleştireceği, olumsuz değerlendireceğine dair aşırı kaygı duyarsınız.

Bu yüzden kendinizi yetersiz, utanç içinde, aşağılanmış, alaya alınmış ve depresyonda hissedebilirsiniz. Eğer yalnız kaldığınız ortamlara nazaran, sosyal ortamlarda kendinizi daha kaygılı hissediyorsanız, sosyal fobi, toplumsal kaygı probleminiz olabilir. Sosyal fobi, depresyon belirtileri yaratabilir.

Sosyal Fobi Görülme Sıklığı

Sosyal Fobi (Toplumsal Kaygı Bozukluğu) geçmişte tahmin edilenden daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dünyada milyonlarca kişi, kendileri için yıkıcı ve travmatik olmasına rağmen bu kaygı ile yaşamaya mecbur kalıyorlar. Gerek sosyal fobi, gerekse her hangi bir kaygı bozukluğu olsun insanların her an yaşamını güçleştiriyor.

ABD’de yapılan araştırmalara göre sosyal fobi depresyon ve alkolizmden sonra 3. sırada gelen bir psikolojik bozukluktur. Şu an Amerikan toplumunun %7’si sosyal fobi ile baş etmek durumunda kalıyor. Böyle giderse, bu aranın daha da yükselmesi endişe verici.

Sosyal Fobi Türleri

İki tür sosyal fobi vardır. İlki, kısmi sosyal fobide kişi, yalnızca bir topluluk karşısında konuşmaktan aşırı derecede korku duyar. Genel sosyal fobide ise her türlü sosyal ortamda bulunmaktan aşırı gerginlik, kaygı ve rahatsızlık duyar. Genel sosyal fobi, kısmi sosyal fobiye nazaran daha yaygındır.

Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi yaşayan kişiler yaşamlarında bir şeylerin ters gittiğinin farkında olsalar da, yaşadıklarının bir rahatsızlık olduğunun bilincinde olmazlar. Sosyal fobi belirtiler:

  • Sosyal ortamlarda aşırı anksiyete
  • Sosyal ortamlardan kaçınma
  • Sosyal fobik kişinin düşünceleri karışıktır.
  • Sosyal ortama maruz kaldıklarında kalp çarpıntısı, terleme, titreme, yüz kızarması, kas gerilmesi, mide ekşimesi ve ishal gibi bedensel belirtiler yaşarlar.

Klinik Psikolog Ali Bıçak

www.antalyapsikoloji.net

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Klinik Psikolog Ali Bıçak’ın diğer makaleleri için lütfen tıklayınız