Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Alışveriş Hastalığı / Kompulsif Alışveriş

alışverişhastalığı - Alışveriş Hastalıği

Birçok insan için alışveriş yapmak keyif veren bir etkinliktir. Bazı insanlar ise alışveriş yapmayı stresle baş etme yöntemi olarak kullanır.

Bunların dışında bir de gereksinimi olmadığı halde dürtüsel ve takıntılı biçimde alışveriş yapanlar vardır ve bu durum literatürde alışveriş hastalığı, kompulsif alışveriş, onyomani ya da alışveriş bağımlılığı olarak adlandırılır.   

 

Bağımlılık denildiğinde akla sıklıkla alkol, sigara ve madde bağımlılıkları geliyor olmakla birlikte bu eksik bir yaklaşımdır.

Günümüzde alkol, sigara ve madde bozuklukları gibi olumsuz sonuçlara neden olan davranışsal bağımlılıklar tanımlanmıştır. Alışveriş bağımlılığı da davranışsal bağımlılıklar arasında ele alınmaktadır.  

İnternet alışverişi bağımlılığı ölçümünde kullanılmak üzere  Bergen Alışveriş Bağımlılığı Ölçeği’nin çevrimiçi alışverişlerde kullanılmak üzere oluşturulan formu olan Kompülsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği’nin (KÇSA) Türkçe formunun geçerlik, güvenirlik çalışması Yasemin Bozdağ ve Özden Yalçınkaya Alkar tarafından yapılmıştır. Bu çalışmada ölçeğin ‘problem-çatışma-nüks’, ‘düşünceyle meşgul olma’, ‘duygu durum düzenleme’, ‘geri çekilme ve tolerans’ şeklinde adlandırılan 5 faktörlü olduğu belirlenmiştir.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54