Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Sonbahar Depresyonu

Uzman Klinik Psikolog Ayhan Altaş

Sonbahar Depresyonu Ayhan Altaş - Sonbahar Depresyonu

Güneşli bir hava, deniz, kum, tatil ve güzel geçen bir yaz sonrası havalar soğumaya başlar. Gökyüzünü bulutlar kaplar yağmurlar derken içinize bir sıkıntı girmeye başlar. Yorgunluk hissi, isteksizlik, uyku problemleri, hiçbir şey yapmak istememe ve karamsarlık hali yaşıyorsanız. Siz de muhtemelen sonbahar depresyonu yaşıyorsunuz.

Sonbahar depresyonu adından anlaşılacağı üzere sonbaharla birlikte yaşanılan karamsarlık hali olarak genelleyebiliriz. Sonbaharla birlikte ne oluyor da insanlar depresyona giriyor.

Havaların kapanması: Sonbaharla birlikte güneşli günler geri de kalır ve bulutlarla tanışırız. Böylece gün ışığından yararlanma zamanımız azalarak tamamen kaybolur. Gün ışığından az faydalanmak bizi karamsarlığa iten nedenlerin başında gelmektedir.

Sıkı giyinme: Havaların soğumasıyla beden sıcaklığımızı koruyabilmek için daha çok giyiniriz. Daha fazla ve kalın giyinme fiziksel hareketliliğimizi kısıtlar . Bu da bizi hareketsizliğe iter ve daralıp sıkılabiliriz. Yazın bir tişört ve kotla hemen dışarı çıkabilecekken sonbahar ve kışta kazaklar mantolar botlar bizim dışarı çıkma isteğimizi de azaltabilir.

Yağmurlar ve Kar: Sonbahar ve kış denince aklımıza ilk kar ve yağmur gelmektedir. Yağmur ve karın çok yağması bizim dışarı çıkmamızı engelleyen unsurlardır. Bu nedenlerden dolayı  insanlar daha az sosyalleşmektedir ve . Bu da belli bir süre sonra bizi bir şey yapmak istememeye itebilir.

Gibi etkenler bizim depresif belirtiler vermemizi etkiliyor. Sıcak yataktan kalkmak istemeyip uyku isteğinin artması, güne kötü başlayıp bu durumdan kurtulamama, bunun iş hayatımıza yansıması ve enerji düşüklüğü, cinsel isteksizlik ve hiçbir yapmak istememe…

Sonbahar Depresyonu yaşıyorsunuz!

Engellemek İçin neler yapabiliriz?

Öncelikli olarak aktivitelerinizde ki azalmayı mevsimle alakalı yaşam alanızın daralmasının etkisi ile olduğu bilincinden olun. Kaygılanmanıza gerektircek bir durum yok bu gayet normal.

* Geç saatte yatmayın ve iyi bir uyku alın. Sabah dinç uyanın.

* Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Fazla yemek ve içmek sizin hareketliğinizi kısıtlayacaktır.

* İçinizden bir şey yapma isteği gelmeyecek ama bilin ki yaptığınızda iyi ki yaptım diyeceksiniz.

* Bu süreçte otomatik pilota bağlamadan sizin kontrolünüzde ilerlesin.

* Bunun bir süreç olduğunu ve daha önce olduğu gibi yine yaz geleceğini bilmemiz gerekir.

* Ayrıca sonbahar ve kış mevsiminde yapılabilecek sizi mutlu eden şeyleri keşfedin.

 

Uzman Klinik Psikolog Ayhan Altaş

www.bursapsikologum.com