Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Anlatmanın Gücü

Uzman Psikolog Beyhan Budak
anlatmanıngücü e1448463475239 - Anlatmanın Gücü

İnsan konuştuğuyla, kendini ifade edebildiği ile var oluyor biraz da. Kendimizi, yaşadıklarımızı ve düşüncelerimizi anlatabilmek çok önemli. Bu anlatımın sonucunda karşı taraftan aldığımız olumlu ve hatta olumsuz yansımalar var olduğumuzu hissettiriyor.

Anlatan ve paylaşan insan rahatlar, içindeki boşalttığı için hafifler ve artık içine yeni birşeyler alabilir, bu da kendi içinde bir devinim yaratır. Bu enerji verici ve rahatlatıcı bir döngüdür.

Ama bazı insanlar anlatmaz, anlatamaz. Anlatırsa ciddiye alınmayacağını, zayıf noktalarının öğrenileceğini düşünür belki de. Anlatmadıkça birikir birikir… Ve sonrasında bir bakar ki, sırtında yükünün altında ezildiği, içinde anlatamadıklarının biriktiği kocaman bir çuval. Bu çuval kişinin hareket kabiliyetini sınırlar, kişiyi çabuk yorar. İşin ilginç tarafı, bunu yaşayan birçok insan bu yükün farkında bile değildir. Sorar durur kendine, ben neden böyleyim diye..

Annem anlattı; eskiden birisi kötü bir rüya gördüğünde git akan suya anlat rüyanı, suyla beraber kötülükler de akar gider derlermiş. Aslında bir gerçek var bu öneride, olumsuz olan şeyler anlatılınca zararlı etkileri azalıyor ve etkisi kayboluyor. Anlatmayınca kalıyor öylece.

Bazen anlatmak isterseniz ama kendi kendinize sorarsınız, kime anlatmalıyım, nasıl anlatmalıyım. Tatmin edici bir cevap bulamadığınız zaman yine en baştaki ürkek halinize dönersiniz. Yine içinizde tek başınıza kalmışsınızdır. Anlatmanın çoğu zaman en etkilisi kanlı canlı olanıdır. Ama bu olmazsa, bazen o eski önerideki gibi suya anlatmak, kağıda anlatmak hatta bir bilgisayarda bile yazmak işimize yarayabilir.

Yazarak anlatmak, içini dökmek kağıtlara. Birçok danışanıma önermişimdir yazmasını, kağıtlara anlatmasını sıkıntısını. Yazabilenler, emek verebilenler her zaman karşılığını olumlu olarak almışlardır. Diyebilirsiniz ben yazınca ne olacak, biri beni dinlemedikten sonra bana öneriler vermedikten sonra anlatmışım, yazmışım neye yarar? Halbuki , rahatlamanın önemli bir kısmı sadece anlatmayla bile ortaya çıkabilir. Siz anlatın sadece, bakın gerisi nasıl da kendi kendine geliyor.

Uzman Psikolog Beyhan Budak

http://www.fenomenpsikoloji.com