Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Boşanma Sonrasında Çocuklarla İntikam Almak

Uzman Psikolog Beyhan Budak
boşanmasonrasıçocuklaintikamalma e1448716445301 - Boşanma Sonrasında Çocuklarla İntikam Almak
Çocukları olan aileler boşanma sürecinde bir takım sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Ülkemizde geçerli olan kanunlar gereğince velayet anne ya da babadan sadece birine verilmektedir. Adalet Bakanlığı Aile Mahkemeleri bünyesinde bulunan psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları velayet konusunda, çocuğun yararı esasına dayalı olarak, velayet hakkının anne ya da babadan birine verilmesi noktasında rapor yazmaktadırlar. Uzmanların raporu da göz önünde bulundurularak velayet ebeveynlerden birine verilmektedir.

Normal süreçte, farklı durumlar olmadığı müddetçe ayrı kalan ebeveyn belirli periyotlarda çocuğunu görmektedir. Çocuklar bu süreçte çoğunlukla velayet hakkına sahip ebeveynle olmak üzere her iki ebeveyniyle de vakit geçirebilmektedir.

Fakat benim burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta, velayet hakkı kimde olursa olsun, ebeveynlerin çocuklarını eski eşlerinden intikam alma aracı olarak kullanmaları ve çocuklarını bir şekilde taraf tutmaya zorlamalarıdır.

Çocukları intikam aracı olarak kullanmak birkaç şekilde olabilir. Bunlara örnek olarak, velayet hakkına sahip ebeveynin, çocuğu ayrı kalan ebeveyne göstermeyerek ya da görmesi gerekenden daha az görmesini sağlamak, her iki ebeveynin de çocuk yanlarındayken, çocuklarına devamlı karşı tarafı kötülemek suretiyle dolaylı yoldan intikam almaya çalışması ve ayrı kalan ebeveynin çocuğu için sorumluluklarını yerine getirmemesi gösterilebilir.

Velayet hakkına sahip ebeveyn, ciddi bir gerekçe (şiddet, cinsel istismar, vb) olmaksızın çocuğunu ayrı kalan eski eşe göstermeyerek, bir şekilde evlilik içinde çözülmeyen çatışmaların, biriken öfkelerin, zamanında karşılığını veremediğini düşündüğü durumların karşılığını çocuk üzerinden eski eşine vermeye kalkışabilir. Eski eşin çok görmeyi çok istediği çocuğunun kontrolü artık tamamen velayet sahibi ebeveynde olduğu için, eski eşini çeşitli sebeplerden dolayı çocuğundan mahrum bırakarak cezalandırabilir. Bu durum, eski eşinize, eski usul uzun florosan lambalarla vurmaya benzer, belki eski eşinizin canını acıtabilirsiniz ama florosan lambanın kırılma ve paramparça olma ihtimali çok yüksektir. Yani, eski eşinizi çocuğunuzdan mahrum bırakarak, sadece eski eşinize değil çocuğunuza da zarar verebilirsiniz. Ebeveynler bu durumu, bilinçli olarak yapmayabilirler. Fakat bu durumu fark etmek, çok zor değildir.

Diğer bir durum olarak, her iki ebeveynin ve/veya diğer aile üyelerinin çocukla beraber vakit geçirirken, “senin annen bize böyle yaptı, senin baban bir canavar, senin annen seni sevmiyor, seni ben daha çok seviyorum” gibi(bu konuda binlerce örnek verilebilir) ifadelerle çocuğu karşı taraftan soğutmaya çalışması söylenebilir. Bu durum, çocuğunuzun yaşına bağlı olarak birçok olumsuz durumu ortaya çıkarabilir. Çocuklarda kafa karışıklığı, anne ya da babasından soğuma, diğer ebeveynle çatışma, kendini suçlama ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan ilk akla gelenlerdir.

Son olarak ayrı kalan ebeveynin, velayet hakkına sahip ebeveyne olan olumsuz duygularından dolayı, eski eşini cezalandırmak için, çocuğunu görmeye gelmemesi, sorumluluklarını yerine getirmemesi söylenebilir. Bu durumda eski eşini cezalandırdığını düşünen taraf aslında en büyük zararı kendi çocuğuna vermektedir. Boşanma sürecinde, güven duygusu sarsılmış çocuğun böyle bir durumla karşılaşması onarılması zaman alacak sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.

İnsanın yaşam serüveninde olumlu ya da olumsuz her türlü süprize yer vardır. İnsan gelişimi içerisinde evlilik ne kadar doğalsa, iki evli insanın ayrılmaya karar vermesi de o kadar doğaldır. Boşanmanın hayatımızda geçici bir kriz hali yaratması mümkündür. Fakat krizleri fırsata çevirip, yaşanılan hatalardan ders çıkarabilirsek, geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamaz ve ayaklarımızı daha tecrübeli, yaşamış bir insan olarak yere daha sağlam basarız.

Geçmişte yaşanılanların, nefretini yaşamak ve bunu çocuklarımız vasıtasıyla yaşamak en başta çocuklarımıza zarar verecektir. Çocukların yukarıda bahsedilen durumlar sonucunda ciddi anlamda travmalar yaşama ihtimalleri vardır.

Uzman Psikolog Beyhan Budak

http://www.fenomenpsikoloji.com