Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Boşanma

bosanma ayrilik kari koca e1496228124813 - Boşanma

Evliliğin mahkeme kararı ile son bulması olarak tanımlanabilecek boşanma eşlerin her ikisinin de ve varsa çocukların ruh sağlığını etkileyen önemli bir konudur. Ancak etkilenmenin mutlaka olumsuz olacağı söylenemez, bazen de olumlu etki söz konusu olur. Boşanmadan etkileneceklerin (karı, koca, çocuk ve aile büyükleri) ruh sağlığının nasıl etkileneceğini bir çok etmen etkiler. Etkilenelenenlerin kişilik yapıları, aile içinde boşanmadan önce yaşananlar, boşanmaya nasıl karar verildiği, boşanma sürecinin nasıl yaşandığı, boşandıktan sonra eşlerin birbiri ve çocukları ile olan ilişkileri de etkiler.

Boşanmanın eşlerin ve çocukların ruh sağlığına etkileri ile ilgili kısa ve öz bilgiler

  • Birçok kişi boşanmanın çocuğun ruh sağlığında kalıcı olumsuz etkiler yaratacağını düşünür. Ancak böyle bir genel geçer bilgi yoktur. Çatışmalı bir evlilik de çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkileme potansiyeli taşır.
  • Boşanma sürecine giren birçok eşin yaşadığı çatışmalarda anne ve/veya babalar ile ilişkilerin gerektiği biçimde düzenlenememiş olması söz konusudur. Olağan koşullarda birbiri ile anlaşabilecek çiftlerin yıllar içinde bu sorun nedeniyle birbirinden kopmaları üzücü bir durumdur.