Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Klinik Psikolog Çiğdem Koşe Demiray

iğdem koşe demiray - Çiğdem Koşe Demiray
Klinik Psikolog Çiğdem Koşe Demiray Kimdir?

Dr. Çiğdem Koşe Demiray, 1981 yılında İstanbul’da doğdu, orta ve lise eğitimini Koç Özel Lisesi’nde tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji bölümüne girdi. 2008 yılında psikoloji bölümünün yanı sıra devam ettiği çift anadal programını tamamlayarak Psikolog ve Sosyolog payelerini aldı. Üniversite öğrenimi sırasında, çocuk ve ergen psikolojisine ilgi duymaya başladı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü, “Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi” projesinde asistan olarak görev aldı, Cerrahpaşa Psikiyatri Anabilim Dalı ve Erenköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde yaz stajı programlarını tamamladı.

Lisans eğitiminin ardından çocuk ve ergenler alanındaki deneyimini arttırmak için Balıklı Rum Hastanesinde psikolog olarak görev aldı ve uzmanlık eğitimi aldığı Wisc-r ve Rorschach testlerini uyguladı. Kariyerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM)’e bağlı çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolog olarak devam etti.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özürlü çocukların ailelerine danışmanlık yaptı, çocukların eğitim programlarının hazırlanmaktan, grup eğitimleri düzenlenmekten ve aile seminerleri vermekten sorumlu oldu. Bu alanda kendini geliştirmek için, değerli uzmanlardan (Prof. Dr. Mehmet Sungur, Prof. Dr. Tülin Gençöz, Prof. Dr. Tevfika İkiz ve Prof. Dr. Emine Gül Kapçı) çeşitli eğitimler ve süpervizyon aldı. Çocuklarda en sık görülen psikolojik bozukluk olan kaygı bozuklukları alanında akademik çalışmalar gerçekleştirdi, ulusal ve uluslararası kongrelere katıldı, çeşitli tebliğler verdi. Prof. Dr. Mehmet Sungur’dan 200 saatlik bilişsel davranışçı terapi eğitimini tamamladı, Prof. Dr. Emine Gül Kapçı’nın çocuklarda bilişsel davranışçı terapi eğitim programına katıldı. 2010 yılında Maltepe Üniversitesinde Klinik psikoloji yüksek lisans programını tamamlayarak, Uzman Psikolog payesini aldı.

2008′den beri, bütün zamanını çocuk ve ergenlere ayıran Dr. Çiğdem Koşe Demiray, İstanbul Çapa Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu ile çalışmaktadır. Halen, Salih Zoroğlu denetiminde çeşitli çocukluk ve ergenlik dönemi rahatsızlıklarını (psikopatolojilerini) inceleyip, tedavi etmekte, çocuklar ile grup terapileri, aileler ile çeşitli konularda seminerler ve eğitimler düzenlemektedir. Bu alandaki akademik gelişimini ODTÜ Klinik Psikoloji Doktora Programı’nı tamamlayarak “Doktor” payesi alan Çiğdem Koşe Demiray, özellikle çocuklarda dikkat eksikliği, davranım bozuklukları ve kaygı bozuklukları alanlarında uzmanlaşarak İstanbul’da danışanlarına yardım etmektedir.