Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çocuk & Büyükanne / Büyükbaba

dede torun anneanne anane babaanne büyük büyük anne büyük baba e1498652872728 - Çocuk & Büyükanne / Büyükbaba

Geleneksel olarak büyükanne ve büyükbabaların aile içinde önemli bir yeri vardır. Kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasındaki rolleri dışında çocuklar için anneanne, babaanne ve dedeler aynı zamanda çok önemli manevi doyum kaynağıdırlar. Diğer yandan bu ilişki büyükanne ve büyükbaba için de çok doyum verici ve değerlidir.

Çocuklarla anne ve babalar arasında yaşanan çatışmalar büyükanne ve büyükbaba ile çoğu zaman yaşanmaz. Anne ve babadaki otorite kurma ve mutlak belirleyici olma çabası dede, anneanne ve babaanne de görülmez. Daha hoşgörülüdürler. Büyükanne ve büyükbabalar çocuklar ile anne baba arasında yaşanan çatışmalarda yatıştırıcı rol oynayabilirler.

Geleneksel aile yapısının giderek değişmeye başlaması büyükanne ve büyükbabanın toplumsal rolünde köklü değişiklikler oluşturmaktadır. Sosyoekonomik gelişmeler geniş aileden çekirdek aileye geçişe neden olmuş ve büyükanne ve büyükbabalar torunlarından ayrı yerlerde yaşamaya başlamıştır. Fakat yine de günümüzde her iki eşin de çalıştığı birçok ailede çocuğun gün içinde bakımı büyükanne ve büyükbaba tarafından yapılmaktadır. 

 

Kaynaklar

Arpaci, F., & Bekar, A. (2013). Çocukların büyük ebeveynleri ile etkileşimlerine ilişkin görüşleri. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (29), 11-29.

Büyükanne ve büyükbaba ile ilişkilerin çocukların ruh sağlığına etkileri ile ilgili kısa ve öz bilgiler

  • Birçok anne ve baba, anne ve babalarının (özellikle babalarının) torunları ile ilişkilerini hayret ederek izlerler. Babalarının torunlarına çocukken kendilerine davrandığından çok farklı davrandığını, onunla oyunlar oynadığını hem babaları hem kendi adlarına biraz da üzülerek izlerler.
  • Birçok dede, anneanne ve babaanne yaşamı boyunca en doyumlu ilişkileri torunuyla yaşadığını ifade ederler.
  • Dede, anneanne ve babaannelerin aşırı hoşgörülü ve taviz verici yaklaşımları bazen anne ve babayı rahatsız eder.
  • Çocuk – büyükanne ve büyükbaba ilişkisine yalnız çocuk açısından bakılmamalıdır. Çocuk bakımında büyükanne ve büyükbabaya düşen görevler ve ilişkiden alınan manevi doyum yaşlıların ruh sağlığına olumlu etki yapmaktadır.

Derleyen

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çocuk yetiştirme – Çocuk Yetiştirme