Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çocuk & Televizyon

ocukvetelevizyon e1449047320523 - Çocuk & Televizyon

Televizyon çocuklar için çok ilgi çekici bir eğlence aracıdır. Ancak aşırıya kaçan ve uygunsuz televizyon izleme çocuğun biyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimini olumsuz etkilemektedir. İyi kullanıldığında ise çocukların kendilerini daha iyi tanımalarını, sosyal ilişkileri gözleyerek kişilikleri daha iyi tanımalarına olanak sağlar.

Anne ve babalar televizyon izleme sürelerini ve hangi programları izleyeceğini çocuklara bırakmamalıdırlar. Ancak anne ve baba da çocukları için iyi iyi bir rol model olmalı ve onların kitap okuma gibi yararlı farklı etkinliklere yönlenmesini sağlamalıdır.

 Televizyon izlemenin çocukların gelişimine etkileri aşağıda sıralanmıştır:

  • Uzun süreli televizyon izlemek çocuğun yeme alışkanlıklarını etkiler. Bunun sonucunda da günümüzün önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olan şişmanlık (obezite) ortaya çıkabilmektedir, Televizyon izlerken sık sık bir şeyler (özellikle abur cubur olarak adlandırılan yiyecekler) atıştırma, hareketsiz kalma ve reklamlardan etkilenme obezite riskini arttıran etmenlerdir.
  • Çocukken uzun süreli televizyon izleme kişinin sedanter yaşam tarzını (alışkanlığını) kazanmasına neden olabilir. Hareketsizlik başta obezite olmak üzere birçok bedensel hastalığa yatkınlık oluşturmaktadır,
  • Erken çocukluk döneminde uzun süreli televizyon izleyen çocuklarda sonraki yaşlarda dikkat eksikliği sorunları daha fazla görülmektedir. 
  • Uygun olmayan televizyon izleme, çocukların psikososyal gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Cinsellik önplana çıkabilmekte, madde kullanımına özenilmekte, agresif davranış göstermeye yatkınlık görülebilmektedir. Çocuklar televizyonda izledikleri programlarda izledikleri kahramanlarla özdeşim kurabilmektedirler.  

 

Kaynaklar

Öztürk, C., & Karayağız, G. (2007). Çocuk ve televizyon. Anadolu Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Dergisi10(2), 81-85.

Televizyonun çocukların ruh sağlığına etkileri ile ilgili kısa ve öz bilgiler

  • Anne ve babaların ya da çocuk bakıcılarının yaptığı en büyük hata televizyonu çocuk oyalama aracı olarak kullanmalarıdır.
  • Televizyon çocuğun yaşına uygun biçimde kullanıldığında çocukları eğlendiren ve eğiten bir araçtır. Doğrudan gidip göremedikleri birçok yer ve kültürler konusunda bilgi edinebilirler.

Derleyen

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54