Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çoğul Kişilik

coklu cogul cift kisilik bozuklugu hastaligi bolunmesi e1492114387281 - Çoğul Kişilik

Çoğul kişilik nedir?

Çoğul kişilik (dissosiyatif kimlik bozukluğu), kişide farklı zamanlarda ortaya çıkan ve birbirinden farklı düşünen, hisseden ve davranan birden fazla kişiliğin / kimliğin var olmasıdır.Çoğul kişilik olgularında sahip olunan kişilik özellikleri birbirinden çok farklı, tam karşıtı olabilmektedir. Çoğul kişilik olguları her kişiliği yaşarken o kişiliği gerçek kişiliği gibi yaşarlar. Her kimlğin ayrı bir hikayesi vardır. Bir kişilikten / kimlikten diğerine geçiş çok hızlı olabilmektedir.

 

Çoğul kişilik ile ilgili kısa ve öz bilgiler

  • ‘Çoğul kişilik’ halen yaygın olarak kullanılıyor olmakla birlikte yeni tanı sınıflandırmalarında klinik tablo ‘dissosiyatif kimlik bozukluğu’ olarak adlandırılmaktadır.
  • Çoğul kişilik olgularında farklı kişiliklerin birbirinin farkında olmaları olgudan olguya farklılık göatermektedir. Bazen birbirinin farkında oldukları, bazen birinin durumun farkında olmasına karşın diğerinin farkında olmadığı gözlenmektedir.
  • Klinik tablo bir bedensel hastalık ya da madde kullanımı ile ilişkili olarak ortaya çıkıyorsa ‘çoğul kişilik’ olarak nitelenmez.
  • Sıklıkla unutkanlık gibi görünen yaşanmışlıklar ve kişisel bilgiler ile ilgili bellek boşluklarının varlığı çoğul kişiliği akla getirmelidir.

Güncelleme: 24.05.2020

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54