Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Baba Olmaya Hazırlık

Psikolog Deniz Tunçer

Baba Olmaya Hazırlık Deniz Tunçer - Baba Olmaya Hazırlık

Hamilelik bir çiftin yaşantısına, heyecanıyla olduğu kadar, çift için getirdiği sorunlarla da karakterize bir yaşam olayıdır. Hamilelik dönemi, anne adayı kadar baba adayının da kendini sorguladığı bir dönemdir. Özellikle, çiftin ilk çocukları ise, bu sorunlar hem anne adayı, hem de baba adayı tarafından en yoğun şekliyle yaşanır. Siz bir baba adayı iseniz; siz neler hissediyorsunuz?

Eşi hamile olan bazı erkeklerin bu dönemde duyarlılıkları artar ve eşleriyle benzer sıkıntılar yaşamaya başlarlar, buna Couvede Sendromu adı verilir. Couvede sendromu yaşayan erkekler, hamile olan eşleriyle benzer belirtiler ortaya koyar. Sizin için durum nasıl?

Couvede Sendromu, çoğunlukla hamileliğin üçüncü ayı civarında görülür ve yoğun olarak, kaygı düzeyi yüksek erkeklerde açığa çıkar. Bu sendromun açığa çıkmasında bir diğer önemli etken, erkeğin baba olmaya kendini yeterince hazır hissetmemesidir.

Eşinizin “hamilelik” sürecinde, kendinizin “nasıl bir baba” olacağına dair korkularınız var mı? Bu konuda kaygılarınız varsa, pek de haksız sayılmazsınız, çünkü farklı ve bilmediğiniz bir yaşam şekline doğru ilerlemektesiniz.

Ortak yaşamınızda yeni ortaya çıkan, bu yeni durumla ilgili, birlikte olumlu ve olumsuz yönlere dair yorumlamalar ve değerlendirmeler yapmak, duygularınızdan bahsetmek, çift olarak yaşamınızda mutlak surette olması gereken bir durumdur. Böyle bir yaklaşım, çift olarak beraberliğinizde, her duruma özel çözümler bulabilme hareketliliği ve esnekliğini sağlayacaktır. Üstelik böylece, hem eşiniz hem de siz ebeveyn rolüne kendinizi daha hazır hissedecek, baba olmayla ilgili kaygılarınız hafifleyecektir.

Bebeğin doğumundan sonra, eskiye göre, eşinizin yaşamında daha geri planda kalacağınıza ait kaygılar da yaşayabilirsiniz. Bu konudaki kaygılarınızı, ancak, ebeveyn olmanın, ortak yaşamınız olduğu gerçeğinin farkında olmanızla aşabilmeniz mümkündür.

Çevrenizdeki daha önce anne-baba olmuş kişilerden veya aile büyüklerinizden bilgi edinmeye çalışılmanız, bebek bekleyen bir çift olarak, hoş ve keyifli bir yaşam paylaşımı olabilir. Deneyimli kişilerin, hamilelik süreci içerisinde, zorluklarla nasıl başa çıktıklarını öğrenmek, bebek bekleyen çiftin yaşamlarında bir ön bilgi olarak önemli yer tutabilir.

Hamilelik sürecine ilişkin bilimsel kaynaklara başvurmak, baba adayı olarak bu süreçte, kaygı düzeyinizi azaltabilecek en iyi yollardan biridir. Çünkü yaşadığınız döneme ait bilgi sahibi olduğunuz durumlarda, yaşamsal olaylarla ilgili daha çabuk ve daha doğru kararlar verme şansını elde etmiş olursunuz.

Hamilelik süreci ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz hallerde, psikolojik desteğe başvurmak, hem eşiniz, hem de, baba adayı olarak sizin için yararlı olabilir. Bu şekilde hamilelik sürecinde eşinizle birbirinizi doğru bir şekilde anlayabilir, birbirinizin kaygılarını gidermeye destek verebilecek donanımı elde edebilirsiniz.

 

Psikolog Deniz Tunçer

www.psikologdeniztuncer.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Psikolog Deniz Tunçer’in diğer makaleleri için lütfen tıklayınız