Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Doğum Korkusunu Yenmek

Psikolog Deniz Tunçer

Doğum Korkusunu Yenmek Deniz Tunçer - Doğum Korkusunu Yenmek

Doğum, her kadın için çok farklı anlamlar içeren, içinde heyecan, korku, sevinç, merak, kaygı gibi çok farklı duyguların birlikte yaşandığı bir durumdur. Her ne kadar bazı duygular tüm kadınlar için ortak olsa da, farklılıkların belirgin olduğu, hatta kadının kendi doğumlarında bile farklılıkları yaşadığı bir durum olduğu aşikardır.

Doğum konusunda artık mit haline gelmiş kaygı ve korkular, bilinmeyen her durumda olduğu gibi yoğundur. Çevresinde abartılı doğum hikayeleri anlatıldığını duymayan kadın yoktur.

Doğum korkusu yaşanmasının, en azından belli bir ölçüde yaşanmasının doğal bir durum olduğunu kabullenerek, bu konudaki korkuyla yüzleşmek ve başa çıkma yöntemleri oluşturmak, bu konuda hamile bir kadının yapabileceği en doğru şeydir. Hamile bir kadın bu korkuyla baş etmek için neler yapabilir, bunu aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

Öncelikle hamilelik ve doğum konusunda doğru ve tam bir bilgi edinilmelidir. Bir konuda bilgi sahibi olmak korku ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır. Bu konuda daha çok, hekimlerden alınan bilgilerin daha doğru ve güvenilir olacağına dikkat edilmeli, bilgi kaynağının öneminin farkında olunmalıdır.

Doğumla ilgili kararların verilmesinde, özellikle, sezaryen mi, yoksa vajinal doğum mu, tercih edebilmesi için, hamile kadına hekim yardımı, yanı sıra eşin desteği çok önemlidir. Her iki doğum şeklinin olumlu ve olumsuz yanları konusunda bilgilenmesi ve kendisi için en doğru kararı almasında yardımcı olunmalıdır.

Hamile kadının özellikle doğuma ait belli konularda daha yoğun korkuşlar varsa, bununla ilgili hekim bilgisine başvurularak giderilmeye çalışılmalıdır. Örneğin, Normal doğum veya sezaryenle doğum veya doğum konusundaki riskler gibi…

Doğum konusunda hamile kadının bilgilenmesi kadar, bilinçlenmesi de çok önemlidir. Düşük de olsa, doğumda bazı risklerin varlığıdır. Bebek için az da olsa bazı risklerin yaşanabileceğinin farkında olunmasıdır. Bunun yanı sıra hamile kadının, doğumun bir miktar ağrı olmadan gerçekleşmeyeceğini kabullenmesi gerekmektedir. Özellikle hamile bir kadın bilmelidir ki, bu ağrının psikolojik yanı da vardır. Bunun nedeni de, anne adayının doğumdan korkmasıdır.

Doğumla ilgili özellikle vurgulanması gereken bir durumda her bireyin farklı ağrı eşiklerinin olmasıdır. Ağrı eşiğinin bilinmesi doğumun kolaylaştırılmasında önemli bir etkendir. Doğumdan önce anne adayının bunun farkında olması doğum kaygısının kontrolüne yardımcı olacaktır.

Doğum konusunda verilecek kararların eşin yardım ve desteği ile olması gerektiğinin farkında olunmalıdır. Baba adayı eşinde, hamilelik ve doğum konusunda anne adayı kadar bilgi sahibi olmalı ve eşini destekleme konusunda en az onun kadar aktif olmalıdır.

Doğumla ilgili planlamalın yapılması da, bu konudaki kaygı ve korkuları azaltan unsurlardan biridir. Doğumun nerede yapılacağı, hastaneye zamanında ulaşım, doğum sonrası eve dönüldüğünde evin hazırlanmış olması, hastanede gerekebilecek eşyalar, doğumda bulunması istenen kişilerin haberdar edilmesi gibi, pek çok konuda gereken hazırlıkların planlanmış olması gibi, pek çok şeyin detaylandırılması hamile kadını önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Doğumla ilgili ekonomik şartların planlanması da hamile kadını rahatlatacak faktörlerin içerisinde yer alır.

Hamile kadının doğum sonrası yaşamı konusunda bilgilendirilmesi de doğumla ilgili kaygıları hafifletecektir. Bebeğin bakımı, doğum sonrasında eşle iletişim, sosyal yaşam, cinsel yaşam gibi konuların hamile kadının düşünce sisteminde kaygı yaratmaması için bilgilendirme önemlidir.

Hamilelik sürecinde eşin destekleyici bir yaklaşımda olması, çiftin arasında bu döneme özel bir iletişimin oluşturulması, doğumla ilgili kaygıların eşle paylaşımı bu konudaki kaygı ve korkularla baş etmeyi kolaylaştıracaktır.

Doğuma yönelik kaygı ve korkularla ilgili, hamile kadının yakın çevresinden sosyal destek alabilmesi, bu duygulanımıyla baş etmesine yardımcı olacaktır.

Hamile kadının doğunla ilgili kurslara katılması, eğer mümkünse eşiyle birlikte bu kurslara katılması doğum korkusuyla baş etmesini kolaylaştıracaktır. Hem konuyla ilgili bilgilenmesi, hem de kendisiyle aynı süreci yaşayan hamile kadınlarla birlikte bu süreci paylaşması, hamile kadının bu süreci atlatmasında önemli bir yardımcıdır.

Anne adayının planlı olarak hamile kalmış olması da, doğumla ilgili korkular ve kaygılarla daha kolay baş etmesinde etkili bir unsurdur.

Doğuma yönelik kaygı ve korkularla baş etmenin mümkün olmadığı veya anne adayının çok fazla sıkıntı yaşaması durumunda, profesyonel anlamda bir psikolojik destek alınması yararlı olacaktır.

 

Psikolog Deniz Tunçer

www.psikologdeniztuncer.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Psikolog Deniz Tunçer’in diğer makaleleri için lütfen tıklayınız