Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depremin Ruhsal Etkileri – Depremin Psikolojik Etkileri

Depremin Psikolojik Etkileri e1499759112173 - Depremin Ruhsal Etkileri

Deprem ve her türlü doğal afet insanları psikolojik olarak etkiler. Bu etkileri afet yaşanırken, yaşandıktan hemen sonrası, yakın zaman sonrası ve giderek uzun zaman sonrası diye ayırmak yararlı bir yaklaşımdır.

  • Paniklemek: Deprem yaşanırken ve hemen sonrasında hemen herkes korku ve kaygı yaşar. Kendisine ve yakınlarına bir zarar gelebileceği endişesi içindedir. Bu korku, kaygı ve endişe (anksiyete) çoğu zaman paniğe kapılma derecesindedir, birey ne yapacağını bilemez. Bu ruhsal durum çoğu zaman kişinin sağlıklı düşünmesini engeller.  Önceden hazırlıklı olmak, deprem anında ne yapılacağının tatbikatını yapmış, evi depreme dayanıklı hale getirmiş ve eşyaları sabitlemiş olmak bu duyguları azaltır.
  • Şaşkınlık: Deprem yaşandıktan sonra birçok insan şaşkın görünür. Bu şaşkınlıkta yaşanan yoğun duygular yanında ne yapacağını bilememenin, çaresizlik ve belirsizlik hislerinin ve bütün yaşananları yadsıma ve yok sayma çabasının da payı bulunmaktadır.
  • Stres: Deprem anında ve artçı depremlerin beklendiği anlarda stres daha şiddetli yaşanır.
  • Öfke, kızgınlık, tahammülsüzlük:
  • Ruhsal rahatsızlıklar:

Kaynaklar:
İşmen, A. E.(2006). Depremin psikolojik etkileri: Daha az zarar görmek mümkün mü. Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi16(1), 349-362.

Düzenleyen:
Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54