Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon gelişiminde kişilik yapısının rolü

Depresyon kişilik e1477677023111 - Depresyon gelişiminde kişilik yapısının rolü var mıdır ?

Öncelikle belirtilmesi gereken nokta kişilik yapısı ne olursa olsun bütün insanlarda depresyon gelişebilecek olduğudur. Bununla birlikte bazı özellikler taşıyan kişiler depresyon geçirmeye daha yatkındır.

Depresyona yatkınlık oluşturan kişilik

Prof. Dr. Orhan Öztürk (Ruh Sağlığı ve Bozuklukları.” Nurol Matbaası 1988) depresyon geçirmeye yatkın kişilerin genellikle “kimseyi incitmemeye, herkesi hoşnut etmeye, iyiliksever olmaya eğilimli, aşırı duyarlı, titiz, sorumluluk duygusu güçlü, yakınlarına aşırı bağlı ve bağımlı, kendisinden ve yakınlarından yüksek beklentileri olan, mükemmeli arayan, onurlarına düşkün, öfke duygularını dışa vurmayan, çabuk etkilenen ve üzülen meraklı kişiler” olduğunu bildirmektedir.

Depresyon ve kişilik bozuklukları

Depresif bozukluklar ve kişilik bozuklukları sıklıkla bir arada görülür. Kişilik yapısı depresyona yatkınlık yaratabileceği gibi depresyonun seyrini de etkilemektedir. Bireylerin kişilik özellikleri depresif bozuklukların tanı ve tedavi sürecini etkilemektedir. Depresyonlu hastada aynı anda kişilik bozukluğunun varlığı tedavi sürecini zorlaştırır. Ancak depresyon tedavisi sonrasında hastaya kişilik bozukluğu tanısı koyduran bazı belirtiler ortadan kalkabilmektedir. 

Güncelleme: 19.01.2021  

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54