Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon – Ne Zaman Bir Hastalıktan Söz Edilir ?

Depresyon – Ne Zaman Bir Hastalıktan Söz Edilir e1498230830361 - Depresyon – Ne Zaman Bir Hastalıktan Söz Edilir ?

Zaman zaman herkes kendisini üzgün, mutsuz ve isteksiz hisseder. Fakat bunlar her zaman kişinin depresyon yaşadığı anlamına gelmemektedir. O nedenle günlük yaşamda sürekli karşılaşılan bu tür durumların sıradan bir üzüntü, mutsuzluk ve isteksizlik hali olup olmadığını ayırt etmek gerekmektedir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları depresyonun tedaviyi gerektiren bir hastalık olup olmadığını ayırt etmeye çalışırken belirtilerin şiddetine, ne zamandır sürdüğüne ve kişinin yaşamına etkisine bakarlar.

Bir hastalıktan söz edebilmek için kişinin depresyon ile ilgili yakınmalarının en az on beş gün boyunca hemen hemen her gün ve gün boyu sürmesi gerekir. Başka bir deyişle kişi yaşadığı üzüntüyü, kederi tümüyle atamaz. Biraz neşelenir, canlanır gibi görünse de hiçbir zaman daha önceki neşesini, canlılığını kazanamaz.

Fakat unutulmaması gerekir ki yaşanan depresyonun bir hastalığa dönüşüp dönüşmediğine bir doktorun karar vermesi gerekmektedir.

Diğer önemli bir nokta ise ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının hastalığa dönüşmeyen depresyona da yardımcı olabilmeleridir. Bu nedenle baş etmekte zorlandığı duygular yaşayan herkesin bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmasında yarar vardır.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54