Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon Tanısı Nasıl Konur ?

Depresyon Tanisi Teshisi Nasil Konur e1498980264965 - Depresyon Tanısı Nasıl Konur ?

Ruh sağlığı uygulamalarında tanı koyarken kullanılacak en önemli araç hastada bulunan belirtilerdir. Belirtilerin varlığı yanında, belirtinin ne kadar sürdüğü ve şiddeti de önem taşır. Belirti süreklilik gösteriyorsa, hafiflese bile hiç geçmeden günlerce sürüyorsa hastalık düzeyinde depresyon olma olasılığı daha yüksektir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları tanı (teşhis) koyarken ayrıca bu belirtilerin kişinin yaşamını nasıl etkilediğine de bakarlar. Kişiye depresyon tanısı konulabilmesi için kişinin her zamanki yaşantısının bu belirtilerden olumsuz etkilenmesi gerekmektedir.

Merak edilen ve yanlış düşünülen konulardan birisi de depresyon testleri, anketleri ve ölçekleridir. Günümüzde depresyon tanısı konmasını sağlayacak herhangi bir ölçüm aracı (test, anket ya da ölçek) bulunmamaktadır. Ölçüm araçları ancak depresyon şiddeti hakkında fikir verir ve bu amaçla kullanılırlar. Ruh sağlığı çalışanları tanı koyarken ölçüm araçlarından elde ettikleri bilgilerden yararlanırlar fakat asıl dikkate aldıkları kendi değerlendirmeleridir. Ölçüm araçlarından elde edilen bilgiler depresyonun şiddetini ve tedavi sürecinde iyileşmenin derecesini belirlemek amacıyla kullanılır.

Diğer yandan internette ya da yazılı basında ulaşılan / görülen bilimsel değeri olmayan ‘anket’ ya da ‘test’ olarak adlandırılan birçok soru formu bulunmaktadır. Ruh sağlığı çalışanları için bunların hiçbir önemi bulunmamaktadır. Çünkü depresyonu değerlendirmek amacıyla kullanılmak istenen ölçüm araçlarının bilimsel yöntemlerle oluşturulması gerekmektedir.  

Günümüzde depresyon tanısı konmasını sağlayan her hangi bir kan tetkiki ya da genetik inceleme bulunmamaktadır.

Güncelleme: 05.02.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54