Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Zararlı mı ?

Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Zararlı mı e1472156898143 - Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Zararlı mı ?

Halk arasında psikiyatride kullanılan ilaçları çok zararlı ve kaçınılması gereken ilaçlar olarak görenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Basında çıkan haberler, ilaçlar konusunda bilgi sahibi olmayan bazı kişilerin yanlış bilgiler vermesi ne yazık ki bu düşünceyi pekiştirmektedir. Bu yanlış inanış ne yazık ki depresyonlu hastaların doktora başvurmalarını geciktirebilmekte ve depresyon tedavisi için kullanılan ilaçları yeterli süre ve dozlarda kullanmasını engelleyebilmektedir.

Her ilacın olduğu gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Ancak antidepresan ilaçların ilaçları bırakmayı gerektirecek düzeyde yan etki çıkardıkları seyrek görülmektedir. İlaç ilk başlandığı günlerde görülebilen bazı yan etkiler ise günler geçtikçe ya ortadan kalkmakta ya da rahatsız etmeyecek boyutlara inmektedir.

İlacı bıraktırmayı gerektiren yan etkiler ise çoğu zaman ilaç kesildikten sonra günler içinde tümüyle ortadan kalkmaktadır. Bir antidepresan ilacın yan etki yapması diğer bütün antidepresanların yan etki yapacağı ve kullanılamayacağı anlamına gelmemektedir. Böyle bir durumda hastaların büyük bir kısımı başka bir antidepresan ilacı kullanabilmektedir.

Psikiyatristlerin depresyonlu kişilere antidepresan ilaç kullanmaları gerektiğini söylediklerinde hastaların büyük bir kısmının bütün antidepresan ilaçların aşırı uyuma, sersemlik yapma ve aşırı şişmanlatma (kilo alma) gibi yan etkiler yaptığı konısunda kaygılandıkları görülmektedir. Fakat bu tür yan etki yapabilen antidepresan ilaçlar kullanıldığında bu yan etkiler her hastada sorun oluşturacak şekilde ortaya çıkmamaktadır. Hastayı rahatsız eden bu tür yan etkiler ortaya çıktığında da seçenek olarak kullanılabilecek (bu tür yan etki çıkarma olasılığı çok daha az olan) bir çok antidepresan ilaç bulunmaktadır.

Günümüzde hastaların büyük bir kısmı antidepresan ilaçları bırakmayı gerektirecek bir yan etki yaşamadan ilacı kullanmaktadırlar.

Güncelleme: 03.02.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54