Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Görülen Belirtiler: İlgi Yitimi / Zevk Alamama

Depresyonda mısınız Erol Özmen e1455198956598 - Depresyonda Görülen Belirtiler: İlgi Yitimi / Zevk Alamama

Depresyon yaşayan kişiler daha önceleri ilgi duydukları ve hoşlandıkları konu ve uğraşlara karşı eskisi gibi istek ve heves duymazlar. Başkalarının zorlamasıyla ve kendilerini zorlayarak bazı şeyleri yapsalar bile bunlardan zevk alamazlar.

Ilımlı depresyonda kişi yaptığı işe kendini veremez ve olağan etkinlikler eskisi kadar ilgilerini çekmez. Bir şeyler yaptığında ise kısa sürede canı sıkılır. Depresyonun şiddeti arttıkça kişi her zaman yaptığı günlük işleri bile yapmak istememeye başlar. İlgi ve istek azaldıkça hasta için çalışma ve günlük etkinlikleri yapabilme giderek zorlaşır.

Dikkatini toplayamama, karar vermede güçlüklerin ortaya çıkması ve ilgi yitimi olağan etkinliklerin giderek daha uzun zaman almasına yol açar. Hasta çalışmayı sürdürmek için çaba harcasa bile çoğu zaman sonuç elde edemez. Giderek işler birikir ve sonunda hasta etkinliklerden ve çaba harcamaktan vazgeçer. Hobilere karşı ilgi istek yitimi de giderek bunlarla uğraşmayı tümüyle bırakma ile sonuçlanır.

Örneğin ev kadınları daha önce severek ve isteyerek yaptıkları ev işlerini ilgi ve istekle yapmamaya başlarlar. İşlerini giderek basitleştirir ve en az düzeye indirirler. Evi temizleme ve düzenlemeyi daha az sıklıkta yapmaya, daha basit yemekler pişirmeye, daha önce hobi olarak yaptıkları el işlerini bırakmaya başlarlar.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54