Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Görülen Belirtiler: Kendine Güvenin Azalması

Depresyonda Gorulen Belirtiler Kendine Guvenin Azalmasi e1498981860924 - Depresyonda Görülen Belirtiler: Kendine Güvenin Azalması

Depresyon insanların kendine olan güvenlerini belirgin şekilde azaltır. Depresyonlu hastalar rahatsızlıkları şiddetlendikçe en ufak günlük işleri yapma konusunda bile kendilerine güvenememeye başlarlar. En ufak başarısızlık duygusu ortaya çıktığında da güvensizlik duyguları katlanarak artar.

Depresyon yaşayan herkeste özsaygı, özgüven, özyeterlilik ve özdeğerlilik duygularında düşme gözlenir. Bu düşmeler günlük yaşama kendine güvenememe şeklinde yansır.

Kendine güvenememe yalnız depresyona özgü bir durum değildir. Özellikle çekingen kişilik yapısına sahip bireyler olmak üzere kişilik yapısının bir özelliği olarak ya da sosyal fobi rahatsızlığının bir belirtisi olarak da görülebilir. Depresyondan farklı olarak (küçük iniş çıkışlar olmak üzere) kişilik yapısından kaynaklanan kendine güven azlığı çocukluk ya da ergenlik yıllarından beri vardır. Depresyon söz konusu olduğunda tanımlanabilen bir zaman söz konusu olur.

Diğer yandan özgüven eksikliği yaşayan, kendine güvenmeyen ve sürekli yetersizlik duygularıyla boğuşan kişilerde depresyonun daha kolay geliştiği görülmektedir. Başka bir deyişle özgüven eksikliği ve kendine güvenin az olması depresyona yatkınlık yaratan bir etmendir.

Güncelleme: 30.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54