Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonun Biyolojik Nedenleri Nelerdir ?

Depresyonun biyolojik nedenleri e1487543901583 - Depresyonunun Biyolojik Nedenleri Nelerdir ?

Günümüzde depresyonun biyolojik nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte depresyonlu hastalarda kullanılan ilaçlardan elde edilen bulgular bazı görüşlerin ileri sürülmesine neden olmuştur.

Depresyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar sinir hücreleri arasında iletiyi sağlayan maddelerin ve bu maddelerin hedef bölgesi olan reseptörlerin etkinliğini değiştirmektedir. Bu bilgiler nörotransmitter olarak adlandırılan ileticilerin ve reseptörlerin depresyonun gelişiminde rollerinin olabileceği görüşlerinin ileri sürülmesine yol açmıştır. Depresyonun ortaya çıkmasında rolü olduğu düşünülen en önemli sinir ileticileri arasında noradrenalin, serotonin ve dopamin vardır.

Bazı depresyonlu hastalarda tiroid ve böbreküstü bezi ile ilgili hormonların kan düzeylerinde depresyonu olmayan kişilere göre bazı farklılıklara rastlanması, depresyonun ortaya çıkmasında endokrin sistemlerinin de rolü olabileceğini düşündürmektedir.

Beyini etkileyen hastalıklar da (hem beynin kendi hastalıklarında hem de bedenin başka bölgelerindeki hastalıklarda) depresyon gelişimine neden olabilmektedir. Önceden depresyonu olmamasına karşın kişide bedensel bir hastalık başladıktan sonra depresyon başladıysa beynin biyolojik olarak etkilenmesi sonucunda depresyon gelişmiş olabileceği mutlaka düşünülmelidir.

Bedensel hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar beyni etkileyerek depresyon gelişimine neden olabilmektedir. Bir ilaç kullanmaya başladıktan sonra kişide depresyon geliştiyse akla depresyonun kullanılan ilaçla ilgili olabileceği gelmelidir.

Depresyonun biyolojik nedenleri arasında genetik etmenler de sayılabilir. Ailede depresyon geçiren bir bireyin varlığı ailenin diğer üyelerinde depresyon görülme olasılığını arttırmaktadır.

Güncelleme: 22.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54