Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Herkesi Etkileyebilecek Olaydan Sonra Yaşanan Depresyon Tamamen Normal Bir Durum mudur ?

Herkesi Etkileyebilecek Olaydan Sonra Yaşanan Depresyon Tamamen Normal e1498148137521 - Herkesi Etkileyebilecek Olaydan Sonra Yaşanan Depresyon Tamamen Normal Bir Durum mudur ?

Herkesi etkileyebilecek bir olay yaşayan ya da ciddi bir hastalığa yakalanan kişide ortaya çıkan depresyon bir çok kişi tarafından “normal” ya da “beklenen” bir durum olarak değerlendirilmektedir. Oysa bu doğru bir yaklaşım değildir.

Herkesi etkileyebilecek bir olay yaşayan kişinin üzüntüsü tedaviyi gerektirecek bir depresyona dönüşebilir. Örneğin ölümcül bir kansere yakalanan kişide depresyon çıkmasının son derece doğal olduğu düşünülür ve depresyonun tedavisi için çaba gösterilmez. Böyle bir durum kuşkusuz herkesi çok üzer. Fakat bu üzüntü çok şiddetli bir hal aldıysa, kişinin yaşamını etkilemeye başladıysa, artık normal üzüntüden söz edilemez; bir depresif hastalığın geliştiği düşünülmeli ve bir doktora başvurma düşünülmelidir.

Depresyonla ilgili yakınmalar bir travma sonrasında ya da bir stres faktörü ile karşılaştıktan sonra ortaya çıktıysa bu hemen basit bir moral bozukluğu olarak düşünülmemelidir. Depresyonla ilgili yakınmalar günlerce sürüyorsa, kişinin yaşam kalitesini bozuyorsa ve kişi kendisini sürekli ‘kötü’ hissediyorsa kişinin tedavi gerektiren bir depresyona yakalandığı düşünülmelidir.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54