Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır ?

Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır e1499244589338 - Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır ?

Depresyonlu hastaların tedavisinde karşılaşılan en önemli güçlükler tedavinin ve ilaçların zamanından önce bırakılmasıdır.

Bir diğeri ise hasta yakınlarının hastaya yönelik tutum ve davranışlarıdır.

Hastaların çoğu depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bağımlılık yapacağı endişesi taşırlar. Hele yakınları, tanıdıkları ve bilgisi yetersiz bir eczacı kalfası bu ilaçların bağımlılık yapabileceğini söylüyorsa hastaların kafaları iyice karışır. Oysa depresyon tedavisinde kullanılan ve antidepresan olarak adlandırılan ilaçların bağımlılık yapma potansiyelleri yoktur.

Diğer yandan hem hastaların hem hasta yakınlarının depresyonu kişinin kendi çabasıyla aşılabileceği bir durum olarak düşünmesi de tedaviye uyumu etkilemektedir. Bir çok kişi tarafından hastalara ‘gez-dolaş’, ‘kafanı takma’, ‘istersen bu durumu atlatabilirsin’ gibi tavsiyeler hastaları tam tersi olumsuz etkilemektedir. Depresyonlu hastalar böyle diyenlerin hastalığına ve kendisine inanmadıklarını düşünürler.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54