Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonlu Hastaların Akıllarına Takılan Sorular

Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır e1499244589338 - Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır ?

Psikiyatristler Depresyonlu Hastaların Tedavisinde Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşır ?

Depresyonlu hastaların tedavisinde karşılaşılan en önemli güçlükler tedavinin ve ilaçların zamanından önce bırakılmasıdır.

Bir diğeri ise hasta yakınlarının hastaya yönelik tutum ve davranışlarıdır.

Hastaların çoğu depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bağımlılık yapacağı endişesi taşırlar. Hele yakınları, tanıdıkları ve bilgisi yetersiz bir eczacı kalfası bu ilaçların bağımlılık yapabileceğini söylüyorsa hastaların kafaları iyice karışmaktadır. Oysa depresyon tedavisinde kullanılan ve antidepresan olarak adlandırılan ilaçların bağımlılık yapma potansiyelleri yoktur.

Diğer yandan hem hastalarda hem hasta yakınlarında depresyonun kişinin kendi çabasıyla aşılabilecek bir durum olarak düşünülmesi de tedaviye uyumu etkilemektedir. Bir çok kişi tarafından hastalara gez-dolaş, kafanı takma, istersen bu durumu atlatabilirsin gibi tavsiyeler hastaları tam tersi olumsuz etkilemektedir. Depresyonlu hastalar böyle diyenlerin hastalığına ve kendisine inanmadıklarını düşünmektedirler.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı