Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yaşadığınız belki de basit bir moral bozukluğu değil, depresyon!

moral bozuklugu degil depresyon e1487449791797 - Yaşadığınız belki de basit bir moral bozukluğu değil, depresyon

Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlardan kaynaklanan moral bozukluğu ile depresyon sıklıkla karıştırılmaktadır. Depresyonun çoğu zaman bir stres etmenini izleyerek ortaya çıkıyor olması ve ciddi bir stres etmeni sonrasında insanların doğal olarak üzüntü yaşayacaklarının varsayılıyor olması bu konudaki tereddütleri arttırmaktadır.

Moral bozukluğu olarak nitelenebilecek yakınmaları olanların kendilerinde depresyon olabileceğini her zaman düşünmeleri gerekmektedir. Belli bir olay ya da etmen sonrasında başlayan moral bozukluğu söz konusu olsa bile kişide depresyon olabileceği dikkate alınmalıdır. Ne kadar süredir moral bozukluğu yaşandığı ve bunun bireyin yaşamını etkileyip etkilemediği, yeri geldiğinde moral bozukluğundan tümüyle uzaklaşıp uzaklaşamadığı bir depresyonun ayırt edilmesinde önemli ipuçları vermektedir.

Moral bozukluğu en az iki hafta ve gün boyunca sürüyorsa, kişinin içinde olduğu ruhsal durum günlük yaşamını etkiliyorsa, kişi moral bozukluğunu biraz aşabilmesine karşın tümüyle üzüntülü halden çıkamıyorsa o kişide depresyon gelişmiş olabileceği düşünülmelidir.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı