Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çocuğunuzun İzlediği Programlara Dikkat Edin

Psikolog Eda Gökduman
ocuğunuzunizlediğiprogramlaradikkatedin e1451731036310 - Çocuğunuzun İzlediği Programlara Dikkat Edin
Televizyon çocuk için eğlenceli bir araçtır. Yemek yeme zamanı geldiğinde masada oturmak istemeyen bir çocuğun saatlerce televizyon karşısında hiç kalkmadan oturabildiğini görebilirsiniz. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabiliyor.

Büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranışları oldukça fazladır. İki yaşla birlikte başlayan bu davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder.

Çocuk kendisine bir model seçer.  Model; anne, baba, bir arkadaş, öğretmen , televizyonda izlediği bir kahraman  veya onların davranışları olabilir.  Çocuk ; model aldığı kişinin davranışlarını içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarında kendisini  bu kahramanmış gibi hayal eder ve  davranışlarını  karşısındaki oyun arkadaşına uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekleyecek  olumsuz özelliklere sahip ise çocuğun  psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç  çocuk için aslında bir oyun olsa da  anne – baba tarafından daha  önemli bir boyutta değerlendirilmelidir.

Okul öncesi dönemdeki bir çocuğun hayal dünyası oldukça geniştir. Gördüklerini zihninde farklı bir yere koyar. Gerçek olmasa da izlediklerini gerçekmiş gibi algılayıp  oyunlarında  uygulamaya geçirebilir. Zihinsel gelişim olarak bu dönemde algılanan olaylar ve durumlar yetişkin gibi soyut değil somut olarak değerlendirilir.

Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler  , olumsuz davranış biçimleri,  şiddet ve  korku  yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor. Bu programlar ile karşı karşıya kalan çocuklarda karanlıktan korkma,  gündüz veya gece yalnız kalmak istememe,  uykuya dalmada güçlük, korkulu rüyalar  sıklıkla gözlemlediğimiz durumlardır. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği televizyon  programları, çizgi filimler, dizileri seçerken dikkatli olmalısınız.

Yetişkinlerin  de çocuklarının yanında izledikleri programlara dikkat etmesi gerekir.  Siz dizinizi ya da haberleri izlerken yanınızda ya da içeride oynayan çocuğunuzun bir kulağının da sizde olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun gelişimini destekleyen, olumlu davranışları öğreten, korku içermeyen  çizgi filmleri ve programları içiniz rahat bir şekilde çocuğunuza izletebilirsiniz..

Psikolog Eda Gökduman

www.edagokduman.com