Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Güçlü Çocuklar Yetiştirmek

Psikolog Eda Gökduman
güçlüçocuklaryetiştirmek e1451989537376 - Güçlü Çocuklar Yetiştirmek

Burada bahsedeceğim elbette fiziksel olarak güçlü bir çocuk yetiştirmek değil.

Çocuğunuzun yaşamında karşılaştığı veya karşılaşacağı birçok zorluğun üstesinden gelmesini sağlayacak içsel gücü.

Bu gücü oluşturabilmenin temeli bebeklik döneminde atılmaya başlar. Anne ilgisini ve sevgisini dokunuşlarla, seslerle, mimiklerle ve davranışlarla yeterli düzeyde hisseden çocuk değer görme, güvende olma ve önemsenme duyguları ile bu gücü kendisinde bulmaya başlar.

Anneden gelen bu ilgiye ek olarak zamanla baba ve yakın çevreden gelen sıcak iletişimlerle bu duygu pekişir ve okul öncesi dönemdeki yakın/ilgili öğretmen desteği ile gelişmeye devam eder.

Güçlü bir çocuk yetiştirebilmeniz için öncelikle; çocuğun kendi ihtiyaçlarını giderebilme becerilerini kazanmasını sağlamalısınız. Kendi ihtiyaçlarını giderebilen yani; yemeğini yiyen, yatağında kendi başına uyuyan, ayakkabılarını, montunu kendisi giyip çıkarabilen, ellerini yıkayan, tuvalete gittiğinde neler yapması gerektiğini sırasıyla bilen, oyuncaklarını toplayan bir çocuk kendine güven duygusuna daha çok sahiptir.

Anaokuluna başladığında siz yanında olmadan da günlük aktivitelerini rahatlıkla yerine getirebilir, başarabildiği duygusunu hisseder ve mutlu olur. Başarabildiğini görmek onun kendini güçlü hissetmesi için gerekli zemini hazırlar.

Uygun yaşa geldiğinde çocuk yavaş yavaş sorumluluk almanın ne demek olduğunu öğrenmelidir. Çünkü ilerleyen yaşamında onu bekleyen çok şey var biliyorsunuz ki. Sizler de yaşayıp gördünüz yaşam çocukluğumuzda hayal ettiğimiz gibi çok da kolay değil.

Ona bu sorumluluk bilincini kazandırmak sizin sorumluluğunuzda.

Yaşına uygun sorumluluklar vermelisiniz. Oyuncaklarını toplamak genellikle ilk basit sorumluluklardır. Büyüdükçe masa kurmaya yardımcı olmak, oyunla çamaşırları sizinle birlikte toplamak, renklerine uygun ayırmak, mandalları asmak, yatağını toplamak, odasını düzenlemek, tabağını masadan kaldırmak, bulaşık makinesine yerleştirmek, banyosunu yapmak, birlikte salata hazırlamak gibi birçok aktivite ona çok şey öğretir. Gelişiminin desteklenmesine yardımcı olur. Yıllar sonra siz yanında yokken üniversitede, evlenince, iş hayatında, çocuklarına bakarken zorlanmaması için şimdiden kazandıracağınız ufak becerilerle onun gelecekteki işlerini kolaylaştırabilirsiniz.

İlk okula başladığında diğer çocuklar dersin bitme zili ile montunu giymek için askılara koşarken bazı çocukların hala annelerini beklediğini izleyebiliyoruz. Veya hayata ilk kez sizden uzakta hiç tanımadığı, birbirinden farklı insanlarla kocaman şehirlerde üniversiteye başlayan gençlerin uzun bir süre yalnızlık hissetmesi ve uyum sağlamakta uzun süre zorlanması da sıklıkla karşılaştığımız durumlar.

Bu çocuklar kişilik yapısı ile daha duygusal, hassas veya daha güçsüz çocuklar olabiliyor. Karşılaştığı sorunlar karşısında bu sorunlarla nasıl baş edilebileceğini yeterli düzeyde bilmediği için yetersiz kalıyor ve zamanla mutsuz oluyorlar. Çevresindeki arkadaşlarının daha becerikli, başarılı ve mutlu olduğunu izlemek çocuğun/gencin kendine olan güvenine zarar verebilir.

Bu nedenle sizin sıcak, güvenli kollarınızdayken ona bu becerileri öğretmelisiniz. Sorumluluklarını alabilen ,ne yapması gerektiğini bilip bunu uygulayan veya uygulayabileceğine inanan, yeteneklerinin, becerilerinin, eksik ve güçlü yanlarının bilincinde olan, duygularını, düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilen çocuklar ve gençler yaşamda daha güçlü olarak var olabilir.

Sağlıklı, mutlu ve güçlü olmaları dileği ile…

Psikolog Eda Gökduman

www.edagokduman.com