Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Teşekkürler Anne

Psikolog Eda Gökduman
teşekkürleranne - Teşekkürler Anne
Anne olmak.. bir kadına inanılmaz duygular yaşatır. “Bu duyguyu aynı şekilde hissettiren dünyada başka hiçbir şey yok.” diyen annelerle defalarca karşılaştım. Yaşamın koşturmacası ve sorumlulukları içerisinde bebeklerini dünyaya getiren, saatlerce uykusuz kalarak sabırla onları büyüten, besleyen, ilk adımlarını attığında dünyalara sahip olduğunu düşünen, küçük aşkının uykuya huzurla daldığını gördüğünde kendisi de huzurla dolan, okuldaki gösterisinde aldığı ufak rollerle yaşamda tek başına durabildiğini hissettiğinde gözyaşlarına boğulan, başarıları ile gurur duyan, hatalı bile olsa onu hemen affedebilen ve evlendiğinde – çocuk sahibi olduğunda büyüdüğüne bir türlü inanamayan anneler…

Bu büyük fedakarlıkları bir çocuk için başka kim yapabilir. Kim karşılıksız büyük bir sevgi gösterebilir.

Aile bir sistemdir . Bu sistemin sağlıklı olarak işlemesi parçalarının sağlam olmasına bağlıdır. Bu parçalardan birisinin arızalanması durumunda acil olarak tamir edilmesi gerekir. Anne – baba ve çocuklar bu sistemin asıl parçalarıdır. Anne , baba ya da çocuklardan birisinin duygusal olarak zarar görmesi sonucunda diğer ikisinin tamir için harekete geçmesi gerekmektedir.

Ailesi ve çocukları için bu güzel duyguları hisseden anneler bazen yorgun düşebiliyor. Çevresindeki kişilere ve olaylara karşı öfke ve kızgınlık hissedebiliyor. Bu durumlarda anlaşılmak ve daha fazla değer görmek ihtiyacı duyabiliyor. Bu durumda ; ona destek olmak için ilk görev eşlere ve çocuklara düşer.

Evin annesinin ; olumsuz duygularını paylaşın. Beklentilerinin neler olduğunu dinleyin. Onu sevdiğinizi ve onun duygularının sizin için önemli olduğunu ona fısıldayın. Onu anladığınızı ifade eden sözcükler söyleyin , mimikler ve davranışlar gösterin. İstekleri karşısında yapabileceklerinizi söyleyin , yapamayacaklarınız hakkında nedenlerini ile birlikte bilgi verin. Onu biraz olsun gülümsetmek için geçmişte birlikte yaşadığınız güzel bir anınızı hatırlatın. Sonra ona sımsıkı sarılın ve.. ona size bebekliğinizden itibaren yaptığı her şey için “TEŞEKKÜR EDİN”..

Bir anneyi en mutsuz anında bile mutlu edecek en güzel şey bu anlamlı cümledir…

Tüm anneler hep mutlu , her günü kutlu olsun..

Psikolog Eda Gökduman

www.edagokduman.com