Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Enürezis – İdrar Kaçırma – Altını Islatma*

Enürezis İdrar Kaçırma e1491809371711 - Enürezis

İşeme denetiminin kazanılmış olduğu yaşa gelmiş ya da bu yaşı geçmiş olan çocukların istemsiz bir biçimde uygunsuz bir yere işemesi enürezis (idrar kaçırma) olarak adlandırılmaktadır. Enürezis geceleri uykuda oluyorsa ‘enürezis nokturna’, gündüz uyanıkken oluyorsa ‘enürezis diurna’ olarak adlandırılmaktadır. Bazen iki tip enürezis aynı çocukta olabilmektedir.

Takvim yaşı en az 5 olan bir çocuk, en az üç ardışık ay boyunca haftada iki kez istemsiz (ya da amaçlı) ve yineleyici biçimde yatağa ya da giysilere idrar kaçırıyorsa tanı konacak derecede idrar kaçırma sorunu var demektir ve doktora başvurmayı gerektirir.

Enürezis çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir bozukluktur. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi bedensel hastalıklar ve çeşitli ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.  Enürezisin gelişiminde genetik etmenlerin de rolünün olduğu düşünülmektedir.

Obsesif kompulsif kişilik özellikleri olan annelerin temizlik ve düzen konusundaki aşırı davranışlarının enüreziste rolü olabileceği düşünülmektedir. Aile içinde yaşanan travmalar ve stresler ile annebabada ruhsal bir hastalığın varlığı da enürezisin gelişimini etkileyebilmektedir. Bir kardeş doğumundan sonra enürezis gelişmesi seyrek görülen bir durum değildir.

Enürezisi olan çocuklara onları utandıracak biçimde davranılması sorunu daha karmaşık hale getirmektedir. O nedenle  bu çocuklarla alay edilmemeli ve dalga geçilmemelidir. Aynı şekilde çocukla inatlaşmaya geçilmesi, otoriter zorlamalar ve cezalandırmalar da enürezisin seyrini olumsuz etkilemektedir.

*Toros F. (2007) Eliminsayon bozuklukları. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları içinde, editörler: AS Aysev, YI Taner. Baskı: Golden Print, s.617-626.

 

Düzenleyen:

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54