Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

 

Duyguları Tanıma ve İfade Etme

Prof. Dr. Erol Özmen

Duyguları tanıma ve ifade etme

‘Bir yaşantı olarak duygu’nun daha iyi anlaşılması için duygu sözcüğünü içeren çeşitli ifadelerin anlamlarını düşünmek ve farklılıklarını belirlemek yararlı olacak gibi görünmektedir. Bu amaçla aşağıda duygu sözcüğünü içeren bazı ifadeler yer almaktadır. Bu ifadelerle ilgili açıklamalar yalnız ‘deneme’ niteliğindedir; en doğru anlamı belirttiği gibi bir iddia taşımamaktadır.

Duygu yaşamak
Duygunun bir his olduğu dikkate alınacak olursa ‘duygu yaşamak‘ kişide bir duygunun etkinleşmesi, canlanması olarak ifade edilebilir. İlk bakışta duygu yaşamak ile duygulanmak eş anlamlı gibi görünse de günlük dilde kullanıldığı ve sözlüklerde tanımlandığı şekliyle bakıldığında ikisinin eş anlamlı olmadığı görülmektedir. Duygu yaşamak, duygulanmak’tan daha geniş bir anlam içeriyor gibi görünmektedir.

Duyguyu ifade etmek
Duyguyu ifade etmek deyince akla çoğu zaman hissedilen duguların sözle, sözcüklerle ifade edilmesi gelir. Oysa duyguları ifade etmenin tek yolu bu değildir. İnsanoğlu duygularını beden dili, vurgular gibi sözel olmayan bir çok yola daha iafade eder. Başka bir yanlış değerlendirmede duyguyu ifade etmek deyince akla duyguyu iradeyle, bilerek, farkında olarak ifade etmek geliyor olsa da insanoğlu farkında olmadan iarde dışı ya da isteği ve amaçlamadığı halde (özellikle sözel omayan yollarla) duygusunu iafede edebilmektedir.

Duyguyu söze dökmek
Duyguyu söze dökmek hissedilen duyguları sözle ifade etmek anlamına gelir.  Yaşadığı duyguları birbirinden ayrıştırarak farkında olmak; bunları uygun yerde, uygun kişiye ve uygun biçimde ifade etmek ruhsal açıdan sağlıklı olmanın önemli göstergelerinden birisidir.
Birçok insan yaşadığı duyguları tümüyle söze dökmez, içinde tutar. Zaman zaman insanoğlu hissettiklerini anlatmakta zorlanır. Ne derse desin söylediklerinin yaşadığı duyguyu ifade edemeyeceğini ya da ifade edecek söz bulamadığını söyler.

Duyguları eyleme dökmek
D.

Duyguyu işlemek
D.

Duygunun etkisinde kalmak
Y.

Duyguyu bastırmak
İ.

Duyguyu belli etmemek / maskelemek
D.

Duyguyu kabullenmek
D.

Duygudan utanmak
D.

Duyguyu içine atmak
İ.

Duyguyu tanımlamak ve ayrıştırmak
İ.

Duyguyu yönetmek
H.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Prof. Dr. Erol Özmen’nin diğer makaleleri için lütfen tıklayınız