Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Neden Benim Başıma Geldi ?

Prof. Dr. Erol Özmen

Neden Benim Başıma Geldi Erol Özmen - Neden Benim Başıma Geldi?

Başına kötü, beklenmedik ya da istenmedik bir şey geldiğinde birçok insan ‘neden ben’ sorusunu sorar.  Uzun süren, tam iyileşmenin olmadığı, kötü seyreden, görünümü bozan, özürlülük oluşturan ya da ölümcül bir hastalığa yakalanan hastaların; bir yakınını kaybeden, aldatılan, boşanan kişilerin çoğunun bu soruyu kendilerine sordukları görülür. “Neden ben”, “niye ben”, “bu neden benim başıma geldi” soruları ve “ben bunu hak edecek hiçbir şey yapmadım” düşünceleri kafalarının içinde döner durur.

 

Bu üşüşen sorulara içerleme, kızgınlık, öfke, hayal kırıklığı ve isyan eşlik eder. Çoğu zaman bu duygularla birlikte değer görmediği, önemsenmediği duygu ve düşünceleri de bulunur.

‘Neden benim başıma geldi’ sorusunu soran birçok kişi kendisi gibi olmayan ve mutlu görünen insanları gördükçe içi burulur, kıskanır. Bazen de haset eder. Örneğin mutsuz bir evlilik sonrası boşanan ve çocuklarını babasız büyütmeye çalışan bir kadın sokakta çocukları ile yürüyen bir çifti gördüğünde kendisini kadersiz olarak niteler ve çocukları için çok üzülür. Sokağa bile çıkmak istemez.

Oysa biraz düşününce ‘neden benim başıma geldi’ sorusunun saçmalığı, yersizliği ve anlamsızlığı kolayca fark edilir. Fakat bu sorunun etkisinden sıyrılmak pek de kolay değildir. ‘Neden ben’ sorusunda ‘ben bunu hak edecek bir şey yapmadım’ isyanı bulunmaktadır. Yaşamı boyunca iyi insan olmaya çalışan, iyi insan olmak için her şeyi yapan kişi adeta ödül beklerken başına gelenleri (çocuksu bir beklenti içinde olduğundan) anlayamaz.  Çocukluk yıllarında olduğu gibi iyi insan olma çabası için ödül beklerken tam tersi sanki cezalandırılıyormuş hissi içindedir.

Aslına bakılırsa bir seçilmişlik ya da benzeri bir durum söz konusu değildir. Yaşananlar Dünyada daha birçok insanın da başına gelmiştir. İnsanların başına gelenler genlerden tutun da yaşanan ve karşılaşılan her şeyin etkisiyle şekillenen birçok etmenin etkileşimi sonucunda oluşmaktadır. Hiç kimse başına gelen için özel olarak seçilmemektedir. ‘Neden ben’ sorusunu ısrarlı bir şekilde kendine sorup duranların kendisine şu soruyu sorması farklı bir bakış açısı getirebilir: ‘Neden benim başıma gelmesin!’.

 

Prof. Dr. Erol Özmen

Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Prof. Dr. Erol Özmen’in diğer makaleleri için lütfen tıklayınız