Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yeni yıl: Ne Güzel Bir Yanılsama

Prof. Dr. Erol Özmen
Yeniyıl Ne Güzel Bir Yanılsama Erol Özmen e1455793210987 - Yeniyıl: Ne Güzel Bir Yanılsama

Büyük bir coşku ve heyecanla beklediğimiz bir yeni yıl daha geliyor. Yeni yılın ilk günü, yani yılbaşı sıradan bir gün değil de başka bir gün sanki. Birçoğumuz böyle yaşıyoruz bunu; ümitleniyoruz… Bir şeylerin değişeceği, iyi şeylerin olacağı beklentisi içinde bakıyoruz önümüzdeki günlere. Neşe, mutluluk, güzellik ve bolluk bekliyoruz. Şimdiden bir umut bir umut içimizde. Karanlığı yeneceğini düşündüğümüz yeni günü karşılıyor gibiyiz; cıvıl cıvılız.

İnsanın zihninin kendini savunmada yaratıcılığına güzel bir örnek yeni yıl. İnsanoğlu kendi kurguladığı bir şeyi, kendisini belirleyen bir şeye dönüştürür.

Tüm insanların kullandığı önemli bir savunmadır yeni yıl. Sanki başka bir gün, büyüsel bir yönü olan başka günler başlamaktadır. Değişmek için, dünyasının değişmesi için yeni bir şans tanınmış gibi algılanır. Bunun birçok kez yaşanmış olduğu unutulur. İyi ki de unutulur, yoksa büyü bozulur. Aman! Kimse büyüsünü bozmasın, kimsenin büyüsü bozulmasın…

Aslında doğada ve insanın doğasında da var döngüsellik. İnsanın varlığını sürdürmesinde yaşamsal önem taşıyan hormonların, uykunun döngüsel bir düzeni var. Mevsimlerin tersine döndüğü ya da gecenin atlandığı hiç görülmemiştir. Doğanın döngüselliği zamanı bölerek kavramlaştırmayı kolaylaştırıyor.

Yeni yılın hangi ayın başında başlayacağını yeniden belirlemek mümkün olsaydı, hangi ayı seçerdiniz; hiç düşündünüz mü? En güzeli doğanın canlanışının da yaşandığı ilkbahar ayları olurdu diye düşünüyorum. Örneğin bir nisan. Diyorum, diyorum ama insan vazgeçebilir mi bir ocaktan. Çocukluğumdan kalan yılbaşı görüntüleri üşüşüyor kafama: Dışarıda lapa lapa yağan kar ve sıcacık huzur veren ev içi. Vazgeçemiyorum…

Bir nisan şakası gibi olmamanı umuyorum, hoş geldin yeni yıl.

Prof. Dr. Erol Özmen

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Prof. Dr. Erol Özmen’in diğer makaleleri için lütfen tıklayınız