Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Başkalarını Değiştirmek Yerine, Neden Kendinden Başlamıyorsun?

Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız
Başkalarını Değiştirmek Yerine Neden Kendinden Başlamıyorsun Esin Nur Akyıldız e1479453546597 - Başkalarını Değiştirmek Yerine, Neden Kendinden Başlamıyorsun?

Hep başkalarını değiştirmek istersin ama, kendini değiştirmeden nasıl bunu becerebileceksiniz ki? ‘Önemli bir düşünür 🙂

Çevrenize, yolda giderken, yemek yerken, toplu taşıma araçlarını kullanırken, ya da sadece yürürken, hiç dikkatli baktınız mı?

Çoğu, çatık kaşlarla etrafına ‘sen bunu nasıl yaparsın?’ dermiş gibi öfkeyle bakıyor….

Pek bir azınlık da, mutlu mutlu gülen gözlerle ….

Aradaki fark ne olabilir acaba?

Birinin etrafındaki mutsuzluklara konsantre olması ve sağlıksıza doğru gitmesi? Diğerininse, sağlıklı ve mutlu olana doğru gitmesi olabilir mi?

Bu hayatta, her ne kadar bir takım şeyler bizi mutsuz etme yolunda gitse de, bazı şeyler vardır her zaman ışık ve enerji verir…. Çünkü içinde sevgi barındırır… Başkalarına çatık kaşlarla bakan insnaların çoğunda var olan şey aynıdır aslında… Kendinden daha çok diğerlerine konsnatre olması…

Zaten onun için sürekli ‘Sen nasıl bunu yaparsın?’ ‘Sen, nasıl bana böyle davranırsın…?’ O kadar önemlidir ki karşı tarafın nasıl davrandığı ve nasıl olduğu ….

Onlarda takılı kalırlar…

Diğerleri ise, hani şu mutlu mutlu hareket edenler…. Tek konsantre oldukları şey vardır…

Onları mutlu eden şeyler …

Değiştirebilecekleri şeyler..

Daha da mutlu olabilmek adına, daha çok kendilerine konsantre olurlar…. Çünkü kendileri de, en az karşışındakiler kadar değerli ve önemlidir….

Düşünebiliyor musunuz, karşınızda şişman bir kadın var ve sürekli ona ‘zayıflasana, iradeli davransana, kendini düşünsene…’ diyen kendine bakan, daha iradeli ve mutlu bir var …. Ne kadar çabalasa da, karşısındakini değiştiremiyor…. Ve değişmeyeceğini bildiği halde devam ediyor…. Ve devam ettikçe bu durum onu karşısındaki kadar mutsuz hale getiriyor….

MUTSUZ VE DEĞİŞMEK İSTEMEYEN İNSAN =0 MUTLU VE DEĞİŞİME HER ZAMAN AÇIK OLAN İNSAN=1 Yani 0+1=1 iken, mutlu insan, değiştiremeyeceği mutsuz insana konsantre olarak kendinden kopuyor ve bir bakıyor ki o da 0 olmuş…

Acaba neden, o insan, onun yerine 1+1=2’ye konsantre olmayı düşünmez..?

Ya da 1+1+1+1+1+1+1……………………….

Çok mutlu olmaktan korktuğu için?

Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız

www.enatherapia.com