Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İsimlerimizin Hayatımız Üzerine Etkisi

Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız
simlerimizin Hayatımız Üzerine Etkisi Esin Nur Akyıldız e1478546551435 - İsimlerimizin Hayatımız Üzerine Etkisi

Hiç çocuğunuza koyduğunuz ismi şeçerken, nelere dikkat ederek koyduğunuzu düşündünüz mü? Peki bize konulan isimlerin, üzerimizdeki etkilerinin farkında mısınız?

Daha ayrıntılı fark etmek ister misiniz?

Hepimiz bu hayatta iyi, kötü pek çok şey yaşarız ve kendi bildiğimiz doğrular ve yanlışlara göre aldığımız derslerle kendimizi gerçekleştiririz.

Kendimizi gerçekleştirme şeklimize göre de, gelecekte hayallerimizi süsleyen çocuğumuzla ilgili hayaller kurarız… Nasıl bir hayatı olsun… Neler yapsın… Nelerden hiç etkilenmesin… Hangi özelliklere sahip olsun… Hangi takımı tutsun…

Hep, kendi doğrularımıza ve yanlışlarımıza göre, canımız, bitanemiz evladımızın, nasıl bir hayat yaşamasını uygun ve doğru görüyorsak, ona göre isimler buluruz.

‘İsmi “Saadet” olsun ki, bize saadet getirsin,

İsmi “Nur” olsun ki, bize ışık getirsin,

İsmi “Elif” olsun ki, karaoğlanına kavuşan mutlu hayatı olan biri olsun,

İsmi “Onur” olsun ki, onurlu gururlu biri olsun,

İsmi “Hasan” olsun ki, Hasan kutsal bir isimdir. Peygamberlerimizden birinin oğlunun ismidir. Onun gibi kutsal, hakkaniyetli biri olsun.’,deriz.

Fakat, sizin o çocuğa yüklediğiniz anlamla, ona koyduğunuz ismin anlamı, bazen değişebilir. Çünkü siz belki “Nur” u ışık getirsin diye koyrasınız ama bir bakarsınız ki almadan, sürekli veren bir güce sahip güç’ün, bir diğer anlamını anlamı olarak, çocuğunuz o ismi almış.

Her ismin pek çok dilde pek çok anlamı vardır. Hatta, bazen dikkatlice inceledğinizde, aynı dil içinde bile, bir ismin pek çok farklı anlamı olabilir. Nur: “Işık”, anlamına gelirken, aynı zamanda “Allah” ın diğer isimlerinden de, biridir.

Çocuk hangisini almak isterse, onu alır. Sonra bir bakar ki, farkında olmadan o konulan isim ve o ismin beraberinde getirdiği, beklenilen anlam gibi davranıyor.

Etrafına ışık saçmasının dışında, hep almadan veren biri oluyor. Çünkü kendini bir taraftan da, hiç birşeye ihtiyacı olmayan, insanüstü bir canlı olarak görüyor.

Uzun lafın kısası, pek çok kelimenin yorumu ve tanımı kişiden kişiye değişir. Size konulan isimlerin anlamları ve yorumları, tanımları da, anne ve babanızın, ya da isminizi koyan büyüklerinizin, o isme yüklediği anlama göre değişir. Burda önemli olan nokta, sizin, isminizle ilgili olarak hangi tanımı kendinize layık bulduğunuz ve bu tanımların içinden hangi anlamların hayatınızı kolaylaştırdığı ya da zorlaştırdığıdır. Çünkü, sizi iyi gelen şey, anlam ve içerik olarak olsa bile, siizn hayatınızı kolaylaştıran şeydir.

Çok güzel hayallerle, sizi yetiştirerek, büyüten değerli anne ve babalarınızın, sizin için uygun gördüğü, doğru bulduğu hayat, tabii ki çok önemlidir. Fakat, bunun dışında, sizin kendiniz için, uygun ve doğru bulduğunuz şeyler de önemlidir. Nasıl bir hayat yaşamak, nasıl bir ömür geçirmek istiyorsanız, önce isminizin anlamı üzerine biraz düşünmek ister misiniz? Sonrasında da, nasıl bir hayat yaşamayı kendinize layık görüyorsanız, O doğrultuda ‘kendi isminize’ yeni, ama sizin uygun ve doğru gördüğünüz bir ‘anlam’ yerleştirmek adına, yeni birşeyler yaratmak ister misiniz?

Nasıl mı?

Şöyle düşünün;

Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz? Bunun için neye ihtiyacınız var? Böyle bir hayat yaşamak için, nasıl özelliklere ihtiyacınız var? İsminizin içinde var olan hangi ‘anlam’ yaşamak istediğiniz hayata engel olan bir özellik? Değiştirilmesi gereken, sizi zorlayan ve baskılayan bir anlamI var mı? İyici bir düşünün, hatta mümkünse alt alta detaylandırarak yazınız.

Kendinize, yeni bir isim, yeni bir hayat ve yeni bir anlam yaratma şansınız olsa, isminizdeki tüm harflari ayrı, ayrı biryerlerde birleştirecek fırsatınız olsa, neleri farklı yapardınız? Pek çok farklı formül gelecektir. Belki, Siz isminize ait yeni bir hikaye yaratırsınız ve dersiniz ki ‘Bu isim öyle bir isim ki, tarihte şu olayın gerçekleştirilmesine neden olmuş….. ve bu nedenle ben de onun taşıdığı bütün özellikleri taşıyorum. Onun gibi bir hayatım olacak.’ Ya da, ‘Benim ismimin anlamı o kadar güzel ki, çok seviyorum ve mutluyum. Sadece minik bir sıkıntım var. Hayatımla ilgili …. yaşamamı engelliyor. Ve bunu gerçekleştirmek de benim için çok önemli. Onu ortadan kaldırmak için, ismimin içine bir de ‘şu’ özelliği eklemek istiyorum.’ diye düşünebilirsiniz. Böylelikle, hayalin, kurarak yaşamak istediğiniz hayatı, yaşamanızı engelleyen, isminizle ilgili engelleri fark edip, değiştirerek, kendi lehinize değiştirebilme şansınız olmuş olur.

Hemen başlamak ister misiniz?

O zaman iyi eğlenceler dilerim.

Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız

www.enatherapia.com