Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Gerilime Bağlı Baş Ağrısı

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerginliğe Bağlı Baş Ağrısı

Strese Bağlı Baş Ağrısı

Gerilim tipi bas agrisi stres e1496220548921 - Gerilime Bağlı Baş Ağrısı

Baş ağrısı hemen her insanın yaşamında birçok kez yaşadığı bir yakınmadır. Literatürde çok sayıda baş ağrısı tanımlanmış olmasına karşın baş ağrılarının büyük bir kısmını migren ve gerilim tipi baş ağrısı oluşturmaktadır. Ancak baş ağrısı yakınması olanların baş ağrılarının hangi tip baş ağrısı olduğu konusunda kendi kendilerine yorum yapmaması gerekmektedir. Ayrım bir doktor (aile hekimine ve/veya nöroloji doktoru) tarafından yapılmalıdır. Stresli bir yaşamı olanların baş ağrılarını hemen gerilim tipi baş ağrısı olarak değerlendirmemesi gerekmektedir. Çok sık olmasa da çok farklı bedensel hastalıkların (örneğin: beyin tümörü, sinüzit, göz hastalıkları) baş ağrısı oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Gerilim tipi baş ağrısı baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi sonucunda ortaya çıkar. Nedeni ve nasıl oluştuğu tam olarak bilinmeyen gerilim tipi baş ağrısından genellikle stres sorumlu tutulmaktadır.

İlaç kullanımı ve çeşitli tekniklerle yapılan tedaviler dışında gerilim tipi baş ağrısı olanlara stresle baş etme, rahatlama, yatışma ve gevşeme becerilerinin kazandırılması da geremektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı bir türlü geçmiyorsa kişide depresyon gelişebilir. Bazen de anksiyete bozuklukları ve depresif bozukluklar nedeniyle baş ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Her iki durumda da hastanın bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54