Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Uzun Süreli Çalışma Depresyona Neden Oluyor

uzun sure calisma depresyon e1487190859203 - Uzun Süreli Çalışma Depresyona Neden Oluyor
Önemli bir halk sağlığı sorunu olan depresyonun önümüzdeki yıllarda en çok iş günü kaybına yola açan hastalıklardan birisi olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle depresyonun ortaya çıkmasına yol açan ve depresyona yatkınlık yaratan nedenlerle ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Çok değişik nedenlerle ortaya çıkabilen depresyonun çalışma sürelerinin uzunluğu ile ilişkili olabileceği eskiden beri tartışılan bir konudur.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada* çalışma sürelerinin uzunluğunun depresyona yatkınlık yarattığı belirlendi. Bu araştırmada çalışmaya başlandığı anda herhangi bir ruhsal rahatsızlığı olmayan 2123 kişinin (1626 erkek ve 497 kadın) 5 yıl süreyle izlendiği bu çalışmada günde 11 saatten fazla çalışanlarda depresyon gelişme olasılığının günde 7-8 saat çalışanlara göre yaklaşık 2.5 kat daha fazla olduğu gözlenmiş. Yani uzun süreli çalışmanın bireylerde depresyonu tetiklediği tespit edilmiş.

Araştırmacılar araştırmalarının çalışma sürelerinin uzunluğunun depresyon gelişimini nasıl tetiklediği konusunda bir açıklama getiremediğini bildirmektedir. Ancak uzun süre çalışmanın kişinin ailesine zaman ayıramamasına ve iş sonrasında yeterince dinlenememenin ya da rahatlayamamanın sonucu etkileyebileceğini bildirmektedirler.

*Overtime work as a predictor of major depressive episode: A 5-year follow-up of the Whitehall II Study. Virtanen M, Stansfeld SA, Fuhrer R, Ferrie JE, Kivimaki M. PLoS One. 2012; 7(1):e30719.