Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Huzursuz Bacak Sendromu – Restless Leg Sendromu*

Huzursuz Bacak Sendromu Restless Leg Sendromu e1500801655749 - Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromunun (huzursuz bacaklar sendromu, Willis-Ekbom hastalığı) temel özelliği bacaklarda hissedilen huzursuzluk hissidir. Özellikle geceleri şiddetlenerek uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmede zorluklar yaratan ve istirahat halinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayanlar bacaklarında karıncalanma, acı ve yanma hisseder; bacaklarını hareket ettirme isteği içinde olurlar. Huzursuz bacak sendromu olan kişiler çoğu zaman rahatsızlık verici hisler ve uyku sorunları nedeniyle psikolojik sorunlar yaşarlar.

Huzursuz bacak sendromu düşünüldüğünden daha yaygın görülen bir rahatsızlıktır. erişkinlerin % 5-15’inde, çocukların ise % 2-4’ünde görülür.  Huzursuz bacak sendromu yakınmaları ile doktora başvuran hastaların çoğu orta ve ileri yaştadır. Ancak şikayetler olguların %35-45’inde 20 yaştan önce başlamaktadır.

Huzursuz bacak sendromunun nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat huzursuz bacak sendromu ile ilişkili yakınmaları olan kişilerde bu sorun demir eksikliği anemisinden (kansızlık), gebelikten, böbrek hastalıklarından, şeker (diabetus mellitus) hastalığından, romatolojik ve nörolojik hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.

*Karataş, K. S., & Hocaoğlu, Ç. (2018). Huzursuz Bacak Sendromu. Turkiye Klinikleri Psychiatry-Special Topics11(3), 65-73.

 

Düzenleyen:

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı