Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Çocuk ve Ergenlerde Psikolojik Sorunlar

Klinik Psikolog İpek Gökozan

ocuk ve Ergenlerde Psikolojik Sorunlar İpek Gökozan e1510902636939 - Çocuk ve Ergenlerde Psikolojik Sorunlar
Çocuğunuzda veya ergenliğe girmiş kızınızda/oğlunuzda bir sıkıntı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Sizinle yaşıtlarına kıyasla daha az veya daha farklı yollarla iletişim kuruyor, ders başarısı günden güne düşüyor, arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşıyor, gitgide içine kapanıyor ve odasından dışarı çıkmak istemiyor, dikkat dağılmaları ve konsantrasyon güçlüğü çekiyor ise çocuğunuz psikolojik olarak kendini iyi hissetmiyor olabilir.

Ebeveynler, çocuklarının psikolojik dünyasında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu sezdikleri zaman kendilerine panik duygusu yaşatarak oradan oraya koşturup, çocuklarının derdine derman olmak adına bin bir türlü yol denerler. Örneğin ders çalışmakta güçlük çeken, dikkatini toparlayamayan ve ders masasından kalkmak için onlarca bahane üreten bir çocuğa sırf ödevlerini bitirmesi için onunla uzun pazarlıklar yapan, saatlerce o masada oturması için üzerinde baskılar kuran, cezalar veren, akşam babaya şikâyet eden ebeveynler pek çoktur.

Ancak ne yazık ki; ne o çocuk verimli olarak ders çalışmayı başarabiliyordur, ne de ebeveynlerde sabır kalmıştır. Üstüne üstlük, bu süreci yaşarken çocuk ve ebeveyn arasındaki ilişki zedelenmiş, çocuğa ders çalıştırılırken sarf edilen “Senden bu gidişle adam olmaz. Sen nasıl bir çocuksun böyle, bak X arkadaşın hiç senin gibi tembel mi?” vb. cümleler çocuğun ilerleyen zamanlarda özgüven eksikliği yaşamasına vesile olmuştur. Eğer, siz de bu cümleler tanıdık geliyorsa ve çocuğunuzun psikolojik olarak sağlıklı bir süreçten geçmediğini düşünüyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, sabırlar tükenmeden ve iletişim kazaları yaşamadan en yakın zamanda bir uzmana (klinik psikolog veya psikiyatrist) görünmenizde çok büyük fayda vardır. Doğru zamanda yapılan doğru değerlendirmeler ve çizilen yol haritaları, psikolojik hasarı en aza indirgemekte önemli rol oynar.

 

Klinik Psikolog İpek Gökozan

www.ipekgokozan.com