Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikolojik Kökenli Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Uzman Klinik Psikolog Kadriye Özadmaca

Yeme Bozukluklari Kadriye Ozadmaca 1024x684 - Psikolojik Kökenli Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Anoreksiya Nevroza Nedir?

Genel olarak 12-18 yaşlarında başlayan ve kilo alma korkusu yüzünden bilinçli olarak aşırı zayıf kalma çabaları ile giden bir bozukluktur. Yağ ve karbonhidratlı yemek yemekten kaçınırlar. Şişmanlama korkusu yüzünden yemek yemezler. Beden algıları bozulmuştur. Bir deri bir kemik gibi görünseler de kendilerini zayıf algılayamazlar.

Anoreksiya Nevroza Nedir?

Genel olarak 12-18 yaşlarında başlayan ve kilo alma korkusu yüzünden bilinçli olarak aşırı zayıf kalma çabaları ile giden bir bozukluktur. Yağ ve karbonhidratlı yemek yemekten kaçınırlar. Şişmanlama korkusu yüzünden yemek yemezler. Beden algıları bozulmuştur. Bir deri bir kemik gibi görünseler de kendilerini zayıf algılayamazlar. Örnek verecek olursak 50 kg olması gereken bir kişinin 35 kilo olması gibi. Anoreksiya nevroza cinsel travma yaşamış, toplumun zayıf-şişman algısının kişiye geçmesi, obsesif mükemmeliyetçilik kişilerde daha sık görülür. Psikolojk rahatsızlıklar içerisinde ölümle sonuçlanabilen tek hastalıktır çünkü önce adet döngüsünde bozukluklar ve adet görmeme sonrasında ise organlarda iflaslar başlayabiliyor bu da ağır klinik tablolarla devam edebilmektedir. Anoreksiya hastası ilk evrelerinde psikolojik destek almazsa eğer bu durum düzelmeyecek artacak ve bu tablo kötüye gidecektir bu durumda yapılması gereken şey hem bir Psikoloji Uzmanından hem de bir dahiliye uzmanından destek alması olacaktır çünkü organları iflas edebileceği ve hayati tehlikeye girebileceği için.

Bulimiya Nevroza Nedir?

Dönem dönem gelen aşırı yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma amaçlı çıkarma davranışıyla giden bir bozukluktur. Kendisinin yeme ve içmesinden yakınır, kendini eleştirir, yediği için kendini suçlar ama yemek yeme tutkusundan vazgeçmez. Mesela bir hasta evdeki yiyecekleri başkası bitirebilir kaygısıyla gizlice yemek arıyor olabilir. Bu bulumiya hastaların da aynı zamanda takıntı-zorlantı, fobik bozukluk sıklıkla görülebilir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Nedir?

Hastalarda tıkınırcasına yemek yeme atakları olur. Bir kısım normal kilo da ise bir kısım hasta ise aşırı kilolu hastalardır (genellikle obez hastalar) ve bu kişiler yardım ararlar.

Sıklıkla pişmanlıklarından dolayı aşırı kilolu hastalar ameliyat için başvururlar.

Pika Sendromu Nedir?

Pika aslında bazen televizyonda da denk geldiğimiz vücutta fiziksel olarak çinko, demir eksildiğinden kaynaklı kurşun, kömür, buz, tebeşir, toprak yemektir. Psikolojik olarak ihmal-istismardan, otizmden, zeka geriliği ortaya çıkar. Sonucunda zehirlenmeler meydana gelebilir.

Eğer bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız veya çevrenizde bu tarz durumlar yaşayan kişiler varsa mutlaka bir uzmandan destek almaları için yönlendirme yapmanızda fayda olacaktır.

 

Uzman Klinik Psikolog Kadriye Özadmaca

www.psikologevinde.com