Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Antisosyal Kişilik Bozukluğu / Psikopat, Sosyopat

antisosyalkişilikbozukluğu - Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu olanlarda görülen özellikleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Toplumun her türlü kuralını hiçbir rahatsızlık duymadan çiğneyebilen insanlardır. Yalnız ahlak kurallarını, gelenek ve görenekleri değil kanunları da dikkate almazlar. Yaptığı bir eylemden dolayı cezaevine düşebilecek olmak onları çok etkilemez.

Bencildirler. Onlar için yalnız kendi istek, gereksinim ve dürtüleri önem taşır; bunlar için her şeyi yapabilirler. Yaptıklarının başkasına zarar verip vermediğini umursamazlar. Vicdani duyguları gelişmemiştir.

Öfkelendiklerinde öfkelerini denetleyemezler. Sık sık birileri ile kavga eder, kavgalara karışırlar.

Disipline gelemedikleri için belli bir işi uzun süre götüremezler. 

Çok kolay yalan söylerler. 

Kısa ve öz bilgiler

  •  Antisosyal kişilik dendiğinde akla gelen suçlu insanlardır. Ancak her antisosyalin bir suç işleyerek cezaevine düşmediği cezaevinde cezasını çeken her suçlunun da antisosyal olmadığı unutulmamalıdır.
  • Antisosyal kişilik bozukluğu olanların çocukluklarında okuldan kaçtıkları, çeşitli nedenlerle karakolluk oldukları ve hayvanlara eziyet ettikleri çok sık görülür.
  • Antisosyal kişilik yapısına sahip olanların ortak özelliği sosyal kuralları ve değerleri kolayca çiğnemeleri (dürtüsellik) olmakla birlikte günlük yaşamda çok farklı özelliklere sahip olabilirler. Örneğin yaşamda hiçbir şekilde dikiş tutturamayan antisosyal olabileceği gibi iş yaşamında ya da siyasette çok iyi noktalara ulaşabilen antisosyaller de vardır.
  • Bencil ve dürtüsel olmaları nedeniyle antisosyal kişilik bozukluğu olan bir kişi ile geçinmesi zordur.
  • Antisosyal kişilik bozukluğu olan bir kişinin değişeceğini beklentisi hemen her zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Bir şeyler düzeliyor gibi görünse de zaman içinde alışıldık davranışları tekrar ortaya çıkar.
  • Dürtüsellik olarak nitlendirilen kişilik özellikleri nedeniyle antisosyal kişilik yapısı olanlarda alkol ve madde kullanımı ve kullanım bozuklukları daha yaygın görülmektedir.
  • Onlar için her şeyin son derece mantıklı bir açıklaması vardır. Yaptıklarını hem kendine hem çevresindeki insanlara meşru gösterme konusunda başarılı olabilirler. Yaptıkları bir hırsızlık ile ilgili öyle açıklamalar yaparlar ki dinleyenler etkilenebilirler.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54