Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Uçak Fobisi – Uçak Korkusu

Uzman Psikolog Mehmet Kılıç
Uçak Fobisi Uçak Korkusu Mehmet Kılıç e1491299555754 - Uçak Fobisi - Uçak Korkusu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günden güne farklı fobiler ortaya çıkmaktadır. Fobi bireyin normal şartlar altında diğer insanlara korkutucu ya da kaygı verici gelmeyen belirgin bir şeyden korkuyor ya da kaygılanıyor olması olarak tanımlanır.

Uçak fobisi sık görülen bir fobi türüdür. Uçak korkusunun kişiden kişiye farklık gösteren nedenleri olabilmektedir.

Kişi daha önceki uçuş deneyiminde olumsuz bir durumla karşılaştığında (örneğin uzun süre tribülansta kalmak, sorunlu bir yolculuk vb) uçak fobisi geliştirebileceği gibi, uçak kazısıyla ilgili bir haber okuması da uçak fobisine yol açabilir. Başka olası bir sebepse kişinin bilinç dışı çatışmalarına bağlı olarak başka bir yere gitmenin kişinin iç dünyasında ki sembolik anlamları olabilir.

Uçak fobisi ya da uçağa binme korkusu yaşayan kişilerde; uçağa binmeden hemen önce ya da uçuş sırasında kalp atışlarında hızlanma, terleme, titreme, baş dönmesi bayılma hissi, karıncalanma, nefes alış verişlerde düzensizlik, tuvalete gitme ihtiyacı vb fizyolojik tepkiler oluşur. Kişi uçağa binmemek için planlarını değiştirme-iptal etme, uzun bile sürme kara yolunu tercih etme, yanında birinin olmasını isteme gibi davranışsal tepkiler verirken, korku, kaygı stres, endişe, ölüm korkusu, kalp krizi geçirme endişesi gibi farklı duygular yaşamaktadır. Daha uç olarak uçağa binme fikri ortaya çıktığında bile kişi kendini gergin hissedebilir.

Uçak fobisi ya da uçağa binme korkusu yaşayanlar, uçak fobisi nasıl atlatılır? uçak fobisi nasıl yenilir? gibi şeyleri düşünmek yerine genelde uçakla ilgili her türlü şeyden uzak durma eğilimindedirler.

İzmir’de Psikolog desteği alarak Uçak fobisi tedavisi ya da uçak korkusu tedavisi bir kaç seans içinde gerçekleşen ve %100 e yakın oranda ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Sistematik duyarsızlaştırma, nefes ve gevşeme egzersizleri, monodrama, bilişsel yeniden yapılandırma, EMDR tedavisi , imajinasyon gibi teknik ve yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Psikoterapinin yanı sıra bazı ilaçlar uçuş öncesi alınarak uçuş anında kişinin ilaç yolu ile sakinleştirmesini sağlamakda bir yöntem olmakla birlikte, söz konusu ilaçlar yalnızca o uçuş anı için işe yaramakta ancak tedavi edici etkisi bulunmamaktadır.

Uzman Psikolog Mehmet Kılıç

www.psikolog-izmir.com