Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Meslek Seçimi

meslek secimi - Meslek Seçimi

Meslek seçiminde dikkate alınması gereken önemli noktalar

  • Meslek seçimi, üzerinde özenle durulması gereken bir konudur. Bir insanın mutlu bir yaşam sürdürüp sürdürmemesini belirleyen önemli etmenlerden birisidir.
  • Meslek seçimi sürecinde yalnız çeşitli kaynaklardan seçilmesi düşünülen meslek hakkında bilgi edinme ile yetinilmemelidir. O meslekte çalışanlar ile görüşülmeli, mümkünse iş yerlerine giderek gözlem yapılmalıdır.
  • Hangi mesleği yapmak istediği kadar kişinin kendisinin biyolojik, psikolojik ve sosyal yönlerini de dikkate alması gerekmektedir. Meslek seçiminde en önemli konulardan birisi de bireyin kendisini iyi tanımasıdır.
  • Meslek seçimi sürecinde kullanılabilen çeşitli testler bulunmaktadır. Geçerlik ve güvenirlik değerlendirmeleri yapılmamış olan testler ciddiye alınmamalıdır.
  • Meslek seçimi testlerinin yetkili bir uzman tarafından yorumlanması gerekmektedir. Özellikle lise çağındaki gençler okullarında görev yapan rehber öğretmene konuyu danışmalıdırlar.
  • İnternette ulaşılan meslek seçimi ile ilgili çeşitli testlerin kim tarafından geliştirildiği, geliştirenin yetkin bir uzman olup olmadığı, testin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılıp yapılmadığı mutlaka incelenmelidir. Kimin hazırladığı belli olmayan testler ancak eğlence amacıyla kullanılmalıdır.
  • Üniversiteye başladıktan sonra seçtiği mesleği sevmediğini ya da mesleğini benimsemediğini düşünenler mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım almalıdır. Her şeye karşın olumsuz bakış açısına sahipse yeniden üniversite sınavına girmeyi ciddi biçimde düşünmelidir. 1-2 yıllık kayıp, sevdiği mesleği yapmanın yanında önemsiz kalır.
  • Bilmeden, istemeden bir mesleği seçen kişi karalar bağlamak yerine öncelikle mesleğinde sevebileceği yönler olup olmadığını araştırmalıdır. Fakat sevebileceği bir yön bulamıyorsa farklı bir mesleğe yönelmeyi ciddi biçimde düşünmelidir.
  • İş yerindeki ortam mesleğin nasıl yürütüleceğini doğal olarak çok etkilemektedir. Bu nedenle mesleğini sevmediği ya da mesleğinin artık bıkkınlık verdiğini düşünenlerin yaşadığı duyguların ve aklından geçen düşüncelerin iş yeri ile ilgili olabileceğini mutlaka düşünmeleri gerekmektedir.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı
Güncelleme: 31.07.2019

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54