Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Bağlanma Stilimizin İlişkilerimize Etkisi

Uzman Psikolog Özge Akçay

Bağlanma Stilimizin İlişkilerimize Etkisi Özge Akçay - Bağlanma Stilimizin İlişkilerimize Etkisi

Erken dönem birincil bakım verenlerle kurulan ilişkinin; kişinin mizacını, uyum becerilerini, akran ve sosyal ilişkilerini önemli ölçüde etkiler. Aynı zamanda bebeklik ve çocukluk dönemindeki bağlanma şeklimiz yetişkinlik dönemindeki bağlanma figürü olan eş ve romantik partnerlerimizi seçme, onlarla birlikte yaşama biçimimizi de etkiliyor. Genel itibariyle bağlanma stiliniz; eşinizle, arkadaşlarınızla, çocuğunuzla hatta evcil hayvanınızla olan ilişkiniz de dahil olmak üzere, hayatınız boyunca kurduğunuz bütün ilişkileri etkiliyor.

Terk edilmekten mi korkuyorsunuz? Yakınlık kurmakta zorlanıyor musunuz? İlişkilerinizde bir türlü denge kuramıyor musunuz? Bu soruların cevabı kurmuş olduğunuz bağlanma stilinizde gizli…

Bowlby’e göre çocukluk dönemindeki fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarımızın ne denli karşılandığıyla ilişkili olan bağlanma stilleri temel güven ya da güvensizlik duygusu üzerine kuruludur. Bowlby’nin bu kuramında 3 stil görülmektedir. Hangi bağlanma stiliyle büyütüldüğümüz, ilişkilerimizi de bu bağlanma stillerine göre yönettiğimizi açığa çıkarmaktadır. Bağlanma stilimizi bilmemiz ilişkilerimizdeki güçlü ve zayıf yönlerimizi fark etmemizi kolaylaştırır.

İlişkide 3 tip bağlanma şekli:

Güvenli Bağlanma:

En sağlıklı bağlanma stilidir. Kişi hem kendisini hem de karşısındaki kişiyi değerli görür. Rahatlıkla yakınlık kurabilir; ancak sınır koymakta zorlanmaz. Yakın olduğu kişilerle duygularını kolayca paylaşır, karşısındaki kişiye de önem verir. Öz saygısı yüksektir.

Kaygılı Bağlanma:

Saplantılı bağlanma olarak da bilinir. Bu bağlanma stiline sahip kişiler kendilerini olumsuz karşısındaki kişiye ise olumlu duygularla yaklaşır. Kendilerine güvenleri az olduğu için temel kaygıları terk edilmektir. Bu sebeple ilişkilerinde bir nevi karşısındaki kişiye yapışarak ( sürekli mesaj atmak, aramak, her yerden takip etmek…) partnerleriyle her zaman bir arada olmak ve partnerinin ona sürekli güvence vermesini bekler.

Kaçıngan-Kayıtsız Bağlanma:

Bu bağlanma stiline sahip kişiler için yakınlık kurmak zordur; çünkü kendisine karşı olumlu duygular beslerken karşısındaki kişiye karşı olumsuz duygular besler ve güven duymaz. Bu kişiler yakınlık kurmayı, ilişkileri gereksiz görür. Karşısındakinin duygularına karşı kayıtsızdır ve ilişkilerde sorunla karşılaşınca hemen kaçma eğilimi göster. Karşıdaki kişi tarafından reddedilmektense hiç ilişki içerisine girmemeyi ya da kendileri terk etmeyi tercih ederler. Bağımsız olmak onlar için çok daha önemlidir.

Bir şekilde, kendi bağlanma stilimizi doğrulayan kişileri seçeriz. Örneğin, kaygılı bağlandığımızda partnerimizin bizi terk edeceğinden korkar ve sürekli terk etmeyeceğine dair güvence ararız ve sevilmediğimize dair endişeler yaşarız. Suçlayıcı ve kontrolcü davranırız. Bunun sonucunda eşimiz bizi terk ederse, “zaten bunun olacağını biliyordum, haklıymışım” deriz. Kendini gerçekleştiren kehanet…

Güvenli bağlanma stili dışındakiler güvensiz bağlanma olarak adlandırılır ve yetişkinlikte sağlam ilişki kurulmasını engeller. Güvensiz bağlanma stiline sahip biri ya kendine ilişkiyi zindan edecektir ya da karşısındakine. Kendisinin sürekli onu terk edeceğini düşünen biriyle birlikte olmak, ya da aşkı fark ettiği anda kaçan, uzaklaşan biriyle birlikte olmak hem karşısındaki kişi için hem de kendisi için zordur. Hedef; karşıdaki kişiyi değiştirmek veya var olan sorunu ortadan kaldırmak değil, bu kişiyle birlikte, bu sorunların nasıl üstesinden gelineceğini belirleyebilmektir.

Bağlanma stiliniz nasıl değişir?

Davranış ve düşünce stilimizi bilmemiz, fark etmemiz değişimin ilk adımıdır. Bunun yanında olumsuz ve kaygı veren davranışlarınızı fark edip onarmaya çalışabilir; hatta bu konuda terapi alabilirsiniz. İlişkilerde zorlandığınız noktaları partnerinizle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda yetişkinlikte güvenli bağlanma stiline sahip kişilerle kurulan ilişkiler de güvensiz bağlanma stilinizin değişmesine olanak sağlayabilir.

 

Uzman Psikolog Özge Akçay

ozgeakcay.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Özge Akçay’ın diğer makaleleri için lütfen tıklayınız