Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yaz Tatilinde Çocuğumla Birlikte Neler Yapabilirim?

Psikolog / Uzman Psikolojik Danışman Pınar Akdemir Gandur
yaztatilindeçocuğumlabirlikteneleryapabilirim e1451468565185 - Yaz Tatilinde Çocuğumla Birlikte Neler Yapabilirim?

Yaz tatili çoktan başladı. Aileler bir yana, özellikle çocuklar için yorucu, tempolu bir okul dönemi geride kaldı. Eminim yaza dair ailecek planlarınız var. Bu planlarınızın içine çocuğunuzun güzel bir tatil geçirmesi de dahil.

Günümüzde pek çok çocuk, tatilindeki en büyük zaman dilimini ekran başında geçiriyor. Gerek televizyon seyrederek ya da bilgisayarda / tablette oyun oynayarak..

Okul dönemindeyse, çocuğunuzun yaz tatilinde tamamlaması gereken ödevler, bitirmesi gereken kitaplar olabilir. Ama bu yazıda ben tatilin bu kısmından değil, birlikte neler yapabileceğinizden ya da çocuklarınızı nasıl etkinliklere yönlendirebileceğinizden söz edeceğim.

  • Okul döneminde ödevlerle, kurslarla, koşturmaca halinde geçirdiğiniz dönemi, yaz tatilinde telafi edin. Çocuğunuzla birlikte vakit geçirin. Öncelikle çocuğunuzun ve aynı zamanda onunla birlikte sizin de keyif alabileceği etkinlikler planlayabilirsiniz. Doğada birlikte yürüyüş yapmak, sahilde / ormanda bisiklete binmek, yaşadığınız şehirin tarihini / coğrafyasını tanımak için çevreyi keşfetmek, hayvanları seviyorsa barınakları ziyaret etmek, balkonda ya da bahçede uzanarak yıldızları izlemek gibi..
  • İlgi duyduğu konularda sosyal aktiviteler planlaması için çocuğunuza yardımcı olun. Yaz okulları, öğrenci kampları, spor etkinlikleri gibi.. Özellikle fiziksel aktiviteler, çocuğunuzun fiziksel gelişiminin yanı sıra, ruhsal gelişimi ve davranış kazanımı / kontrolü açısından yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuzla sadece dışarıda değil, evde de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle oyun çağındaki çocuklarınızla evde yaratıcı etkinlikler gerçekleştirmeniz mümkün. Bu planlamayı yaparken, çocuğunuzun fikrini almanızı tavsiye ederim. Etkinlik yaratmak konusunda, çocuklar biz yetişkinlerden daha yaratıcı oluyorlar.
  • Çocuğunuzun hem kendi yaptığı etkinlikler hem de birlikte yaptıklarınızla ilgili onunla sohbet edin. Birlikte yaptığınız etkinliğin, keyif aldığınız ve ilginizi çeken yönlerini çocuğunuzla içtenlikle paylaşın. Bu paylaşım, hem çocuğunuzla aranızdaki yakınlığı artıracak, hem de onun sosyal ve kişilik gelişimine katkı sağlayacaktır.

Hepinize dinlendiğiniz, yeni dönemden önce canlandığınız, keyifli bir yaz dönemi dilerim.

Psikolog / Uzman Psikolojik Danışman Pınar Akdemir Gandur