Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Sosyal Pazarlama – Toplumsal Pazarlama

sosyal pazarlama toplumsal marketing e1500758258929 - Sosyal Pazarlama

Sağlıkta sosyal pazarlama nedir?

Sağlıkta sosyal pazarlamada ticari pazarlama yöntemleri kullanarak sağlığı korumak, geliştirmek ve iyileştirmek amacıyla bireysel davranış değişimi ve sosyal değişim amaçlanır. Sosyal pazarlama hiçbir finansal yarar beklemeden yürütülen etkinliklerdir.

Pazarlama denildiğinde genellikle akla somut bir ürünün üretilerek satılması gelir. Fakat amaçların ve düşüncelerin de bir ürün gibi ticari pazarlama yöntemleri ile yaygınlaştırılabileceğinin farkına varılması ile sosyal pazarlama kavramı geliştirilmiştir. Ticari amaçlı pazarlamada pazarlamacının maddi yarar elde etmesi amacıyla insanların davranışları etkilenmeye çalışılır. Sosyal pazarlamada ise pazarlamacı hiçbir maddi yarar beklemeden hareket eder.

İnsanları çeşitli alışkanlıklarından vaz geçirmeyi amaçlayan sosyal pazarlama en zorlu pazarlama yöntemlerinden birisidir. Sigarayı bırakma kampanyaları bunun en tipik örneğidir. İnsanlar keyif aldıkları bir şeyi pek bırakmak istemezler. Yaş ilerledikçe bağırsak kanserlerinin erken tanısı için yaptırılması gereken kolonoskopiden insanların çoğu kaçınır. Sosyal pazarlama ile bireylerin bu davranışları değiştirilmeye çalışılır.

Sağlıkta sosyal pazarlama örnekleri

  • Meme kanserinin erken tanısı için mamografi çekilmesi kampanyaları
  • Bağırsak kanserinin erken tanısı için kolonoskopi çekilmesi kampanyaları
  • Aile planlaması kampanyaları

Yararlanılan kaynak:
Bayın, G., & Akbulut, Y. (2012). Sağlık sektöründe sosyal pazarlamanın kullanımı. Ankara Sağlık Bilimleri Dergisi1(1), 53-72.

Düzenleyen:
Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54