Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Uykusuzluk

uyku uyku bozukluklari uykusuzluk uyuyamama e1499340299514 - Uykusuzluk

Uykusuzluk (insomni), çeşitli alt gruplara ayrılır. Bunlar arasında uykuya dalamama, uykudan uyanma, erken uyanma ve uykuyu alamama sayılabilir.

Uykusuzluk her insanın zaman zaman yaşayabileceği bir durumdur. Günlük yaşam olayları, bir şeye üzülme, moral bozukluğu ve akla bir şeylerin takılması uykuyu kaçırabilmektedir. Yine alışık olunmayan bir yerde yatma ve uyumayı engelleyen bir takım etmenlerin varlığında ortaya çıkan uykuya dalamama genellikle olağan bir durumdur. Ancak uykusuzluk süreklilik kazandığında ya da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemeye başladığında bir hastalık belirtisi olabileceği düşünülmelidir.

Uykusuzluk olarak adlandırılan yakınmalar çok çeşitli ruhsal sorunlarda görülebilmektedir. Bunların en yaygın görülenleri arasında depresyon ve anksiyete gelmektedir. Ayrıca tanımlanan uyku bozuklukları da bulunmaktadır. Diğer yandan bedensel hastalıklar ya da kullanılan ilaçların, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu gibi tıbbi sorunların da uykusuzluk yakınması yapabileceği unutulmamalıdır.

Kısa ve öz bilgiler

  • Uykusuzluk yakınması olanlarda bu yakınmayla birlikte başka yakınmaların da var olması önemsenmesi gereken bir durumdur. Bu durum uykusuzluğun çoğu zaman bir bedensel ya da ruhsal hastalığın birçok belirtisinden birisi olduğu anlamına gelmektedir.
  • Yaşlanmayla birlikte birçok insanın uyku gereksinimi azalmaktadır. Yaşlılarda görülen uyku gereksiniminde azalma bir uykusuzluk olarak değerlendirilmemelidir.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı