Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Ait Olduğunu Hissetmek

Uzman Psikolog Zehra Erol

Ait Olduğunu Hissetmek Zehra Erol e1508151180796 - Ait Olduğunu Hissetmek
Ait olduğunu hissetmek çoğumuzun psikolojik bir gereksinim olarak değerlendirmediğimiz, üzerinde çok durmadığımız bir konu. Oysa oldukça önemli! Bir yandan büyüyüp bireyselleşmeyle birlikte diğer yandan da bir şeyin parçası olmayı arzularız. Bu açıdan ilk deneyimimiz sahip olduğumuz ailedir. Aile içinde sevildiğimizi, değer gördüğümüzü, varlığımızın önemli olduğunu yeteri kadar hissetmemiz o ailenin parçası olduğumuzu duyumsamamıza neden olur.

Kişinin ailenin bir parçası olduğunu hissetmesi anne baba tutumlarıyla ilişkilidir.

-Büyüme sürecinde çocuğun, duygu, düşünce ve isteklerinin kabul görmesi. Ailenin çocuğun istekleri karşısında kendi sınırları içinde yapabileceklerini ifade ederek buna paralel davranması. Gerçekleştiremedikleri beklentiler karşısında duygusal tepkilerini kontrol ederek mümkün olduğunca dengeli rehberlik edebilmeleri. Yetersizlik duygularının yarattığı öfke veya suçluluk duygularını bağlı telafi çabalarına girmemeleri.

-Yetişkinliğe kadar geçen süreçte çocuk farklı bakış açılarını getirecek, kendini bulma sürecinde farklı denemelerde bulunacaktır. Bu dönemde yaşadığı zorluklarda duygu, düşüncelerini yargılamadan dinlemek ve anlayabilmek. Ebeveyne basit gelen veya sonucunu kendi deneyimleri ile bildiğine inandığı durumlarda sabır gösterebilmek. Çocuğun potansiyelini dikkate alıp onun ilerleyişini kendi güç ve potansiyelleri üzerrinden değerlendirmek.

-“Daha o çocuk, ergen, genç” demeden fikirlerine saygı duyup dinlemek. Ancak aile içindeki sınırlar ve kuralları da gerektiği durumlarda hatırlatmak.

-Sevginin aile içinde ifade edilmesi. Hayır demenin, sınırlara saygı göstermenin ilişkideki sevginin güçlemesine sağlayıcağını söz ve hareketlerinizle göstermek.

Yeteri kadar saygı, sevgi, ilgi ve kabul görmemiş bu ihtiyaçları giderilmemiş kişiler yalnızlık ve terkedilmişlik duygusunu yoğun olarak yaşarlar. Önemli ve değerli olduğunu hissetmekte zorlanırlar. Bu duyguları doyrulmamışlığı kişinin bireysel özellikleri üzerinde önemli etkilere sebep olur. Bireyin farkına varmadan kendi yaşamını olumsuz etkileyecek davranışlara yönelebilir. Kendini ortaya koyma, hayır diyebilme, kaygı kontrolü, aile ve yakın ilişki kurmada zorluklar. Yakın ilişkilerde açığa çıkan problemlerin çözümlemede yetersizlikler, duygusal paylaşımlar, duyguların iafdesinde zorluklar gözlenebilir.

Bunun yanında özellikle ciddi düzeyde etkilenen kişilerde ;

-Yakın ilişkilerde istismara uğrama vb..

– Kişinin yaşamını derinden etkileyecek gruplara katılarak benliğini kaybetmesine

-Kendine zarar verici davranışlar. Alkol ve madde kullanımına yönelme gibi farklı etkileri olabilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız