Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aldatan Kişi Yerine Başkasını Sorumlu Tutmak Çelişkiler Yumağı

Uzman Psikolog Zehra Erol

Aldatan Kişi Yerine Başkasını Sorumlu Tutmak Çelişkiler Yumağı Zehra Erol e1507634051661 - Aldatan Kişi Yerine Başkasını Sorumlu Tutmak Çelişkiler Yumağı
Aldatıldığınızı öğrendiniz ve sancılı süreç başladı. Önceliklerden biri bunu konuşabilmek ve ne olduğunu anlamak. Ancak bu noktada bir sorun var. İhanete uğradığınız kişiye ne kadar güveneceksiniz? Söylediklerinin ne kadarı doğru nasıl anlayabileceksiniz. Yaşanan olayı anlama sürecinde eğer aldatılan kişi detaylı bir şekilde olayı anlamak ister. “Ne zamandır birliktesin, neden aldattın..vb” Aldatan detayları konuşmak konusunda oldukça isteksizdir.

Konunun açılmasından rahatsız olur ve konuyu kağamak ister. Aldatılan kişinin iç dünyasına baktığımızda ciddi bir sarsıntı geçirmektedir. Bir yandan süre gelen ilişkiyi devam ettirme isteği, diğer yandan aldatılmanın yarattığı üzüntü ve acı karmaşık duygu ve düşüncelere iter kişiyi. Sıklıkla görülen duygusal tepkiler vardır.

-Olayın yarattığı ilk tepki kişinin durumu öğrendiğinde şok olmasıdır. Zaman zaman kişi zihninden aldatılma ile ilgili düşünceler geçse de olayı yaşadığında ciddi bir şaşkınlık geçirir. Eğer daha önce partnerinin düşüncelerinden kuşkulanıp harekete geçmediyse kendine kızar.

-Nedenleri sorgulamaya girişir. Olayın sorumlusunu arama çabasına girer. Bu sorgulama kişinin kendisini de, partnerini de ve aldatılmaya konu olan diğer kişiyi de içerir. Kendini diğer kişiyle kıyaslar, partnerinin neden aldattığını anlamaya çalışır.

-Yaşanan olayın ardından partneri değil partnerle birlikte olan kişiyi sorumlu tutmak da sık yaşanan durumlardan. Bu bakış açısı sürecin baş ve ortalarında daha yoğun hissedilse de sonraki aşamalarda azalmaktadır.

–Aldatan kişi yerine başkasını sorumlu tutmak çelişkiler yumağıdır; Yaşanan olayı kabullenme zorlukları, aldatılma-ayrılık çatışmasının yarattığı huzursuzluk, ilişki süreci ile başlayan düzenin bozulmasına yönelik kaygılar ve bir an önce yaşamın normale dönme arzusu zihinsel oyunlara neden olur. Bunlardan biri de partnerin sorumluluğunu küçümseyip partnerin birlikte olduğu kişinin sorumluluğunu abartma. Evli olduğunu biliyordu, birlikte olduğumuzu biliyordu, erkekler yapar kadın olarak o dikkat edecek, vb.. yapmamalıydı. Bu bakış açısı üzerinde düşünüldüğünde eşin sadece sorumluluğunu azaltmaz, kendini kontrol edemediği, dışardan fazla etkilendiğine dair de bir yorumdur. Aslında aldatılan kişi eşinin sorumlu olduğunu bilir. Ancak olayın kendisine etkisinin ne olacağını bildiği halde eşinin bu davranışını nasıl yaptığını anlamlandıramaması ile bağlantılıdır. Aldatılma sonrası süreç karışık duyguların olduğu bir dönemdir. Kişi yaşamını zihninde yeniden yapılandırana kadar zihin karışıklığı devam eder.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız